روزی پدر کی هست


روزی پدر کی هست

تاریخ روز پدر ۱۴۰۰ تاریخچه روز مرد و ولادت حضرت امام علی (ع) روز پدر و روز مرد در تقویم ایرانی همزمان با ولادت حضرت علی (ع) و ۱۳ رجب است؛ این روز در سال ۱۴۰۰ با ۲۶ بهمن برابر است. به گزارش ایمنا، امام علی بن ابی‌طالب (ع) سیزده رجب سال ۳۰ عام‌الفیل یعنی […]


روزی پدر کی هست

تاریخ روز پدر ۱۴۰۰ تاریخچه روز مرد و ولادت حضرت امام علی (ع)

روز پدر و روز مرد در تقویم ایرانی همزمان با ولادت حضرت علی (ع) و ۱۳ رجب است؛ این روز در سال ۱۴۰۰ با ۲۶ بهمن برابر است.

به گزارش ایمنا، امام علی بن ابی‌طالب (ع) سیزده رجب سال ۳۰ عام‌الفیل یعنی ۲۳ سال پیش از هجرت نبوی دیده به جهان گشودند و سالروز ولادت این امام بزرگوار در ایران به نام روز پدر نامیده می‌شود؛ به علت قمری بودن تاریخ تولد حضرت علی (ع)، روز پدر (مرد)، تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر سال در تقویم شمسی تغییر می‌کند.

تاریخ دقیق روز پدر

روز پدر در ایران

روز پدر و روز مرد در ایران همزمان با میلاد امام اول، حضرت علی (ع) گرامی داشته می‌شود.

ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر و مرد

حضرت امام علی (علیه السلام) در روز جمعه ۱۳ رجب سال سی‌‏ام عام‌الفیل در مکه مکرمه متولد شد و در ۲۱ رمضان سال چهلم هجری و در سن ۶۳ سالگی در کوفه به شهادت رسید؛ ایشان مولود عظیم الشأن کعبه، پسرعمو و جانشین رسول گرامی اسلام حضرت ختمی مرتبت (ص)، اولین امام شیعیان و دومین معصوم عالم امکان، همسر گرامی حضرت فاطمه زهرا (س) و پدر عظیم الشأن حضرات ائمه معصومین (علیه و علیهم السلام) هستند.‌

پدر گرامی این حضرت، ابوطالب فرزند عبدالمطلب فرزند هاشم بن عبد مناف و مادرشان فاطمه دختر اسد فرزند هاشم بن عبد مناف هستند؛ امام علی (ع) نخستین فرزند خانواده بنی هاشم است که پدر و مادر او هر دو از فرزندان هاشم هستند.

خاندان بنی هاشم از لحاظ فضائل اخلاقی و صفات عالیه انسانی در قبیله قریش و این طایفه در طوایف عرب، زبانزد خاص و عام بوده است.

جایگاه امام علی (ع) نزد پیامبر (ص)

امام علی (ع) در دامن پیامبر رشد و تربیت یافت و او همیشه در رفتار و کردار مانند پیامبر مهربانی‌ها عمل می‌کرد و ادامه دهنده راه او بود. آموزش و پرورش به شیوه پیامبر اکرم (ص)، حضرت علی (ع) را لایق همسری حضرت فاطمه (س) کرد. امام علی همسر خوبی برای دردانه پیامبر و پدری خوب برای فرزندانش بود. حضرت علی (ع) بین فرزندان خود تفاوتی قائل نمی‌شدند و همین امر باعث احساس قلبی نزدیک امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) شد، به گونه‌ای که حضرت عباس (ع) در واقعه کربلا فرزندان و دارایی‌اش را فدای امام حسین کرد.

حضرت علی را می‌توان به عنوان پدر جامعه شیعه محسوب کرد. «رسول خدا (ص)» فرمودند: أنا وعَلِیٌّ أبَوا هذِهِ الامَّة (من و علی، پدران امت هستیم) (کمال الدین: ص ۲۶۱ ح ۷)

بر اساس این حدیث امام علی پدر معنوی شیعیان امام علی (ع) است و مردان شیعه باید الگوگیری از آن امام را در دستور کار خود قرار دهند. امام علی (ع) اسوه بزرگ شیعیان و یادآور الگوی مناسب زندگی پدرانه است به همین دلیل ولادت حضرت علی (ع) را روز پدر نامگذاری نمودند.

لقب‌های امام علی (ع)

روز جهانی مرد

در تقویم جهانی، ۱۹ نوامبر هرسال روز جهانی مرد (I e a io al Me ‘s Day) است. این روز در سال ۱۴۰۰ با ۲۸ آبان برابر است؛ هدف از برگزاری این روز تمرکز بر سلامت مردها، بهبود روابط، ترویج برابری جنسیتی و همچنین نشان دادن نقش مثبت مرد در جامعه است. در برخی کشورها روز مرد تاریخ متفاوتی دارد.

روز پدر در آلمان

در آلمان روز عروج مسیح به آسمان به عنوان روز پدر در نظر گرفته شده‌است (روز سه شنبه، چهل روز پس از عید پاک). این روز، یک تعطیلی رسمی است و در برخی مناطق آلمان به آن روز مرد یا روز آقایان نیز می‌گویند.

روز پدر در آمریکا

در آمریکا روز پدر در سومین یکشنبه ماه ژوئن جشن گرفته می‌شود.

روز پدر در اسپانیا

روز پدر (به اسپانیایی: El Día del Pad e) در روز جشن یوسف مقدس، در ۱۹ مارسگرامی داشته می‌شود. در این روز مقدس، بانک‌ها و بسیاری از مغازه‌ها تعطیل اند.

روزی پدر کی هست