تاریخ واریز عیدی بازنشستگان کشوری


تاریخ واریز عیدی بازنشستگان کشوری

این مقاله به بررسی زمان واریز عیدی سال ۱۴۰۱ در ارتباط با سه گروه کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی، کارمندان و بازنشستگان دولت و کارمندان و بازنشستگان نیروهای مسلح می پردازد.


پخش آنلاین ویدئو

زمان واریز عیدی سال ۱۴۰۱

زمان واریز عیدی سال ۱۴۰۱ برای کارگران تامین اجتماعی بنابر تصمیم کارفرمای مربوطه، بهمن یا اسفند ماه می باشد. عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰ نیز در دهه سوم بهمن ماه به حساب آن ها واریز می گردد. در مورد کارمندان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح، زمان واریز عیدی سال ۱۴۰۱، همزمان با حقوق بهمن ماه آن ها خواهد بود.

قوانین مرتبط با کار و استخدام کشوری و لشکری، در گذر زمان، حقوق متفاوتی از جمله حداقل دریافتی ماهیانه، بیمه، سنوات، پاداش سالیانه و مزایای بازنشستگی را برای افراد مشمول این قوانین تعیین نموده اند تا بدین وسیله از ایشان حمایت نمایند.

یکی از حقوقی که در قوانین مربوط به کار و استخدام کشوری و لشکری برای کارگران، کارمندان و بازنشستگان، پیش بینی گردیده، حق دریافت  عیدی است که معمولا در مورد کارکنان کشوری و دولتی، از آن به  پاداش سالیانه تعبیر می شود. هر چند، تمام این گروه ها در حق دریافت عیدی مشترک می باشند، اما با توجه به اینکه مراجع قانونی پرداخت عیدی متفاوت بوده، زمان واریز عیدی این گروه ها نیز متفاوت می باشد.

بنابراین در این مقاله، زمان واریز عیدی سال ۱۴۰۱ در ارتباط با سه گروه کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی، کارمندان و بازنشستگان دولت (کارکنان کشوری) و کارمندان و بازنشستگان نیروهای مسلح (کارکنان لشکری) را مورد بررسی قرار می دهیم.

زمان واریز عیدی کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱

هر چند هم کارگران و هم بانشستگان تامین اجتماعی، تحت حمایت قانون کار و سازمان تامین اجتماعی کشور می باشند، اما از آنجا که مرجع پرداخت کننده عیدی به این دو گروه متفاوت بوده، زمان واریز عیدی سال ۱۴۰۱ برای کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی نیز متفاوت می باشد. بنابراین، در ادامه، در دو بخش جداگانه، به بررسی زمان واریز عیدی سال ۱۴۰۰ برای کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی می پردازیم.

زمان واریز عیدی کارگران تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱

مطابق ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه های مشمول قانون کار پرداخت عیدی کارگران مشمول قانون کار بر عهده کارفرمایی است که کارگر تحت رابطه استخدامی با وی در وضعیت اشتغال می باشد.

اگرچه قانون در مورد زمان واریز عیدی کارگران تامین اجتماعی، مقرره خاصی ندارد و این امر در اختیار کارفرمایان می باشد، اما در عرف بازار کار، زمان واریز عیدی کارگران تامین اجتماعی از سوی کارفرمایان، اسفند ماه و در بیشتر موارد، حداکثر تا بیست اسفند ماه می باشد.

البته عده ای از کارفرمایان نیز به انتظار اسفند نمانده و عیدی کارگران را در بهمن ماه واریز می نمایند. با توجه به این توضیحات می توان گفت که زمان واریز عیدی سال ۱۴۰۰ برای کارگران تامین اجتماعی ماه های بهمن و اسفند خواهد بود.

زمان واریز عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ 

مسئولیت پرداخت عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی بر عهده سازمان تامین اجتماعی می باشد. در سال گذشته، واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی برای سال گذشته از ۲۰ بهمن ماه شروع شد و به ترتیب حروف الفبا و طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی، ظرف ده روز به حساب ایشان واریز گردید. بنابراین پیش بینی می شود که زمان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ نیز دهه سوم بهمن ماه باشد.

زمان واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت در سال ۱۴۰۱

به موجب ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت، تعیین مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری و کارمندان دولت، در صلاحیت هیات وزیران بوده و طی جلسه برگزار شده این هیات در بهمن ماه و با صدور مصوبه مربوطه انجام می گیرد.

عیدی کارمندان و بازنشستگان دولت در سال گذشته، همزمان با حقوق بهمن ماه آن ها واریز گردید و از آنجا که حقوق کارکنان دولت در فاصله زمانی ۲۶ تا ۳۰ هر ماه واریز می‌ شود، زمان پرداخت پاداش سالیانه کارمندان و بازنشستگان دولت نیز در همین محدوده بوده است. بنابراین پیش بینی می شود که تاریخ واریز عیدی سال ۱۴۰۰ کارکنان دولت و بازنشستگان آن نیز بهمن ماه و در بازه زمانی ۲۶ تا ۳۰ این ماه باشد.

زمان واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان نیروهای مسلح در سال ۱۴۰۱

عیدی بازنشستگان لشکری و کارمندان نیروهای مسلح نیز همانند پاداش کارمندان و بازنشستگان دولت، تابع ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت می باشد. بنابراین، تعیین عیدی کارکنان لشکری همچون کارکنان کشوری، منوط به برگزاری جلسه هیات وزیران در بهمن ماه و ابلاغ مصوبه این هیات به دستگاه های اجرایی می باشد.

عیدی کارمندان و بازنشستگان نیروهای مسلح نیز همانند کارکنان سایر بخش های دولتی در سال گذشته، همزمان با حقوق بهمن ماه به حساب آن ها واریز شد و بنابراین انتظار می رود که زمان واریز عیدی سال ۱۴۰۱ برای کارمندان و بازنشستگان نیروهای مسلح در نیز بهمن ماه و همزمان با واریز حقوق ماهیانه ایشان باشد.

سوالات متداول

۱- زمان واریز عیدی کارگران تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ چه زمانی است؟

۲- زمان واریز عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ چه زمانی است؟

۳- زمان واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری در سال ۱۴۰۱ چه زمانی است؟

زمان پرداخت عیدی بازنشستگان اعلام شد

بر اساس اعلام معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی شرط پرداخت عیدی بازنشستگان دریافت مصوبه از سوی هیات وزیران است

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، مهرداد قریب درباره جزییات واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: میزان عیدی همه ساله در قالب مصوبه‌ای توسط دولت مشخص و از سوی سازمان تامین اجتماعی اجرا می‌شود.

وی افزود: پیشنهادی از سوی سازمان تامین اجتماعی مطرح نمی‌شود بلکه میزان عیدی، مربوط به عامه مردم  است و برای کارکنان، بازنشستگان و مستمری بگیران همه صندوق‌ها به صورت یکسان تعیین می‌شود.

معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه تمهیدات لازم برای پرداخت عیدی‌ها فراهم شده است گفت: ما به محض دریافت مصوبه هیات وزیران عیدی مستمری بگیران را در کمترین زمان ممکن پرداخت خواهیم کرد. تصور می‌کنم تا پایان بهمن ماه این اتفاق بیفتد؛ هر زمان که مصوبه برسد ما آمادگی لازم را برای پرداخت داریم.

قریب همچنین درباره نسخه نویسی الکترونیک نیز اظهار کرد: در زمینه نسخه نویسی الکترونیک خوب پیش رفته‌ایم. دفترچه‌های بیمه حذف شده و صدور دفترچه نداریم. استحقاق سنجی به صورت الکترونیکی انجام می شود. در گذشته سالانه حدود ۲۵ میلیون برگ دفترچه جدید صادر می‌کردیم که کلا حذف شده است.

تاریخ واریز عیدی بازنشستگان کشوری