با تانگرام چه شکل هایی می توان درست کرد


با تانگرام چه شکل هایی می توان درست کرد

هر آنچه در مورد تنگرام باید بدانید(+ طرح های مختلف از تنگرام) – ایپکا | تولید کننده و ارائه دهنده ابزارآلات و بازی های کمک آموزشی | داستان تنگرام

روزي حاکم کشور چین از یک شیشه گر خواست ت


با تانگرام چه شکل هایی می توان درست کرد

داستان تنگرام

روزي حاکم کشور چین از یک شیشه گر خواست تا قطعه شیشه زیبایی به شکل مربع براي او بسازد. شیشه گر که نامش آقاي تن بود براي ساخت شیشه از رنگ هاي درخشانی استفاده کرد و پس از تلاش بسیار، آن را ساخت. او تصمیم گرفت که خودش شیشه را به قصر حاکم ببرد تا بتواند صحیح و سالم آن را به مقصد برساند. بنابراین سفرش را به طرف قصر آغازکرد. سفر طولانی بود. او از بیابان ها و رودخانه ها گذشت. از میان جنگل ها و کشتزارها گذر کرد تا به رشته کوه ناهمواري رسید. از کوه بالا رفت تا به قله کوه رسید. از دور چشمش به قصر افتاد. از شوق این که تقریبا به مقصد رسیده، پایش بر روي سنگی لغزید و به زمین افتاد. شیشه شکست و به ۷ تکه تقسیم شد. آقاي تن خیلی ناراحت شد و فکر کرد که حتما حاکم از او خشمگین خواهد شد. همانطور که در فکر چاره بود، متوجه شد که تکه هاي شکسته شیشه را می توان به شکل هاي مختلف (گرام) درآورد. آقاي تن تصمیم گرفت تا با استفاده ازاین اشکال براي حاکم داستان سفرش را بازگو کند. هنگامیکه به قصر رسید، تکه هاي شیشه را جلوي خود چید و شروع به ساختن اشکالی کرد که در مسیر خود دیده بود. او با جا به جا کردن تکه هاي شیشه اي، شکل خانه خود، شتري که در بیابان دیده بود، میمون هایی که در مسیرش بودند، قایقی که در رودخانه شناور بود و رشته کوهی که از آن افتاده و شیشه شکسته بود را به وجود آورد. وقتی آقاي تن این گونه براي حاکم داستان را تعریف کرد، حاکم بسیار لذت برد و اشکال شیشه اي او را تنگرام نامید (یعنی اشکال آقاي تن)، سپس دستور داد تا آن اشکال را با چوب بسازند. بدین ترتیب تنگرام به وجود آمد. شرح این ماجرا در تمام شهر پیچید و از آن پس مردم کشور چین براي نقل داستان از تنگرام استفاده می کردند.

از تنگرام تا تانگو

در ایران به این بازی تانگو، توانگو و تنگرام نیز گفته می شود و از جمله بازی های فکری و ساده ی هندسی است که برای سنین ۵ سال به بالا مناسب است. ریشه واژه ی این بازی از به هم پیوستن a که برگرفته از دودمان تانگ است و g amma که یک واژه ی یونانی و هم معنی گراف است به وجود آمده است. این بازی که به آن هفت قطعه ی جادویی نیز می گویند یک بازی فکری است که در قالب یک پازل هفت تکه ساخته می شود. هدف از این بازی این است که به فرد کمک کند تا تصویری را با آن بسازد و خلاقیت و قوه ی تخیل خود را روز به روز بهبود بخشد.

تناقض در این بازی

در این بازی تناقضات مختلفی به وجود می آید. به این معنا که با همان هفت قطعه، شکل مشابه و با مساحت متفاوت به وجود می آید. یکی از این تناقضات را که بسیار معروف شده است را هنری دودنی کشف کرد. این تناقض مربوط به دو راهب است که یکی از آن ها پا دارد و دیگری پا ندارد و در حقیقت این پای اضافه از جابجایی قطعات به وجود آمده است و هیچ قطعه ای به هفت قطعه ی  بازی اضافه نشده است.

شما هم تلاش کنید تا این دو شکل را بسازید و به این تناقض برسید و اگر تناقض دیگری را کشف کردید حتما تصویر آن را به اشتراک بگذارید.

 چه طرح هایی با تنگرام می توان ساخت؟

اشکال مختلف و بیشماری را با این هفت قطعه تنگرام می توان ساخت اما در کتاب های قرن نوزدهم میلادی حدود ۶۵۰۰ شکل آورده شده است که می توان با تنگرام ساخت. دو شخصیت چینی به نام های فو تراینگ وانگ و چوآن چین ژیونگ در سال ۱۹۴۲ ادعا کردند که تنها ۱۳ شکل کوژ با این بازی میتوان ساخت و ادعای خود را هم به اثبات رساندند.

اشکال کوژ اشکالی هستند که اگر قطری بین هر دو راس آن ترسیم کنیم از محیط آن بیرون نرود.

بازی تنگرام از چه شکل هایی تشکیل شده است؟

از هفت قطعه تشکیل شده است که به گونه ای ساخته شده اند که با چیدن آنها در کنار هم می توان به یک مربع دست یافت. این هفت قطعه شامل موارد زیر می باشند: •    دو مثلث قائم الزاویه بزرگ •    دو مثلث قائم الزاویه کوچک •    یک مثلث قائم الزاویه متوسط •    یک مربع •    یک متوازی الاضلاع با گذر زمان، مدل دیگري از تنگرام با شکل بیضی ابداع گردید که به تخم مرغ جادویی مشهور است. این بیضی به ۹ قطعه مطابق شکل زیر تقسیم شده است که با کمک این قطعات می توان اشکال گوناگونی از پرندگان را ساخت.

چطوری با تنگرام بازی کنیم؟

با کمک این ۷ قطعه می توانید از روش های گوناگون، شکل های مختلف، زیبا، سرگرم کننده و گیج کننده بسازید. برای ایجاد هر شکل ناگزیر هستید از تمامی هفت قطعه استفاده کنید، به هر صورت دلخواه بچرخانید  و حتی آن ها را پشت و رو کنید. اما نکته ای که وجود دارد این است که هیچ قسمتی از تکه ها نمی توانند هم پوشانی داشته باشند.

بازی میخ و چکش تنگرام ایپکا

بازي میخ و چکش تنگرام براي همه گروه هاي سنی به ویژه کودکان مناسب است؛ چرا که این بازي قدرت تجسم هندسی ذهن را تقویت می کند و باعث درك بهتري از این علم می شود. درحقیقت کودك درحین بازي تحت آموزش غیرمستقیم (که یکی از بهترین انواع آموزش محسوب می گردد) قرار می گیرد. به همین منظور توصیه می گردد کودك را به ایجاد اشکال به کمک تنگرام تشویق نمایید. در این بسته علاوه بر قطعات فانتزي، ۳۲ قطعه به گونه اي طراحی شده اند که به کمک آنها می توانید به دو تنگرام مربع و دو تنگرام بیضی دست یابید. براي شروع کار ۷ قطعه تنگرام مربع و یا ۹ قطعه تنگرام بیضی را پیش روي خود بگذارید

شکل های تنگرام

شکل های زیر را که می توانید با تنگرام بسازید را برای شما آماده کرده ایم تا با کودک خود و با بازی میخ و چکش تنگرام این شکل ها را بسازید و با ما در اینستاگرام به اشتراک بگذارید.

معرفی بازی فکری تنگرام همراه با تاریخچه و روش انجام بازی

تنگرام (به انگلیسی: Ta g am) یک بازی با ۷ قطعهٔ‌ مسطح است که با در کنار هم گذاشتن آنها، شکل‌های گوناگونی ساخته می‌شود. معمولاً طرح کلی شکل حاصل به فرد داده می‌شود و هدف بازی این است که او بتواند با چینش این قطعات، شکل مورد نظر را بسازد. گفته می‌شود که بازی فکری تنگرام در چین و در دوره دودمان سونگ اختراع شده و در سدهٔ نوزدهم میلادی با کشتی‌های تجاری به اروپا راه یافته‌ است.

بازی فکری تنگرام یکی از محبوب‌ترین بازی‌های جورچین در جهان است.

پیشنهاد مطالعه :  آموزش تهیه قطعات و روش انجام بازی فکری تنگرام (تانگو)

بازی فکری ”تنگرام“ (Ta g am) که در ایران به ”تانگرام“، ”تانگو“ و ”توانگو“ هم معروف است، از جمله بازی‏ های هوشی و فکری است که برای گروه سنی ۵ سال به بالا توصیه می‏شود. این بازی بسیار ساده و جذاب و در عین حال فکری است. اگر بتوان سودوکو (Suduko) را یک بازی ساده‏ ی جبری برای تمام رده‏ های سنی دانست، تنگرام یک بازی ساده ‏ی هندسی برای تمام رده ‏های سنی است که به بالا بردن خلاقیت هندسی کودکان کمک شایانی می‏کند.

ریشهٔ واژه تنگرام

به نظر می‌رسد که واژه تنگرام از به هم پیوستن واژه a (برگرفته از دودمان تانگ) و واژه یونانی g amma (هم‌معنی گراف) پدید آمده‌ باشد.

تاریخچه بازی فکری تنگرام

تناقضات بازی فکری تنگرام

یک تناقض تنگرام هنگامی پدید می‌آید که دو شکلی که با همین هفت قطعه ساخته شده‌اند چنین به نظر می‌رسد که مساحت‌های متفاوتی را پوشش داده‌اند و به نظر می‌رسد که یکی از آنها قطعه‌ای اضافی دارد. (در حالی‌که چنین نیست) یکی از تناقضات مشهور در تنگرام را هنری دودنی کشف کرد که مربوط به دو شکل یک راهب است که یکی از آنها پا دارد و دیگری ندارد. در حقیقت پای اضافه از جابجایی قطعات بدست آمده‌است و هیچ قطعه‌ای در هیچ‌یک از دو شکل اضافه یا کم نشده‌است. یکی دیگر از تناقضات معروف را سم لوید کشف کرده که با نام تناقض جام جادویی تنگرام، در کتاب هشت کتاب تان (The Eigh h Book Of Ta ) آمده‌است. (چاپ‌شده به سال ۱۹۰۳ میلادی)

تناقض دو راهب. هر دو شکل شبیه به یکدیگرند ولی یکی از آنها پا دارد. این دو شکل انسانی در ردیف پایین، توسط He y E. Dude ey ایجاد شده ‏اند تا یک تناقض زیبا و آشکار هندسی را نمایش دهند: هر دو مرد با تمام ۷ تکه ساخته شده‏ اند، اما در حالی که یکی از آن‏ها یک پا دارد، دیگری هیچ پایی ندارد! آیا شما می‏توانید با این ۷ تکه هر دو مرد را بسازید و سپس روشن کنید که برای آن یک پا چه اتفاقی افتاده است؟

تناقض جام جادویی تنگرام. با هفت قطعهٔ استاندارد تنگرام، این سه شکل متفاوت ساخته شده که دو تا از آنها در درون خود قسمت‌های خالی دارند. چگونگی ساختن هر یک از این سه طرح در پایین تصویر نشان داده شده‌است. (دقت کنید که شکل سمت چپ کوتاه‌تر از دوتای دیگر و شکل میانی پهن‌تر از آن دوتای دیگر است.)

تناقض مربع بریده. از کتاب لوید (۱۹۰۳ میلادی)

طرح‌های بازی فکری تنگرام

سیزده چندضلعی کوژ که با تنگرام ساخته شده. در کتاب‌هایی که در سدهٔ نوزدهم دربارهٔ‌تنگرام نوشته شد، بیش از ۶۵۰۰ شکل آورده شده که با تنگرام می‌توان ساخت و تا امروز این تعداد در حال افزایش است؛ با این حال شمار اشکالی که می‌توان با تنگرام ساخت پایان‌پذیراند. فو تراینگ وانگ و چوآن-چین ژیونگ در سال ۱۹۴۲ ثابت کردند که تنها ۱۹ شکل کوژ (یک چندضلعی که اگر قطری بین هر دو راس آن رسم کنیم از محیط آن بیرون نرود) را می‌توان با قطعات تنگرام ساخت.

قطعات بازی فکری تنگرام

قطعات به گونه‌ای انتخاب شده‌اند که با چینش آنها می‌توان به یک مربع دست یافت. اگر هر ضلع این مربع را برابر یک واحد در نظر بگیریم داریم:

دو مثلث قائم‌الزاویه بزرگ یک مثلث قائم‌الزاویه متوسط دو مثلث قائم‌الزاویه کوچک یک مربع یک متوازی‌الأضلاع

روش بازی فکری تنگرام

شما می توانید به کمک این ۷ تکه از روش‏های گوناگون، تعداد بی‏شماری شکل‏های زیبا، سرگرم کننده و گاه بسیار گیج ‏کننده بسازید. برای ایجاد هر شکل شما ناگزیرید از تمامی ۷ تکه استفاده کنید. شما می‏توانید تکه‏ ها را به هر صورت دل‏خواه بچرخانید و حتی آن‏ها را پشت و رو کنید. اما هیچ قسمتی از تکه ‏ها نمی‏ تو‏انند هم‏پوشانی داشته باشند. شما می‌توانید انواع تنگرام را از این لینک دنبال کنید.

جهت مشاهده انواع پازل تنگرام (تانگو) کلیک کنید

از تنگرام، می توان برای پرورش خلاقیت، آموزش حل مسئله، آموزش اصول هندسه و تغییر فضای آموزشی در مدارس و در خانه و برگزاری رقابتهای فکری استفاده کرد.

تهیه و تنظیم : گروه با آموزگار

با تانگرام چه شکل هایی می توان درست کرد