آمپول میزنن


آمپول میزنن

آیا ارتودنسی درد دارد؟ آیا هنگام نصب ارتودنسی درد دارد؟ دغدغه بیماران قبل از ارتودنسی دندان است. میزان درد ارتودنسی یکی از عوامل سطح رضایت بیمار محسوب میشود.


آیا ارتودنسی درد دارد؟

آیا ارتودنسی درد دارد؟ این سوال اولین چیزیست که هر فرد پس از تجویز درمان ارتودنسی از پزشک خود می‌پرسد. همچنین بیمار در تلاش است که عوامل بیرونی موثر در درد ارتودنسی را کم کند. آیا تنها راه کاهش درد ارتودنسی دندان بی حسی است؟ آیا کندن براکت ارتودنسی پس از درمان هم درد دارد؟

بعضی از والدین نگران مسیر درمان ارتودنسی کودکان خود هستند. که چگونه می‌توانند دردهای ناشی از ارتودنسی دندان را در آن‌ها به حداقل برسانند. آیا کودک تحمل درد فشارهای ناشی از کش‌های ارتودنسی را دارد؟ در این مطلب به طور مفصل به سوال “آیا ارتودنسی درد دارد” می‌پردازیم تا ایده بهتری به شما درباره دشواری‌های احتمالی درمان ارتودنسی بدهیم.

قبل از مطالعه این مقاله می‌توانید فیلم زیر را برای آگاهی بیشتر مشاهده کنید. این فیلم صحبت کوتاهی با دکتر قریشی یکی از بهترین متخصصین ارتودنسی است که در ارتباط با درد ارتودنسی صحبت می‌کنند.

فهرست عناوین

آیا هنگام نصب ارتودنسی درد دارد؟

مسلما به طور قطعی نمی‌توان پاسخ سوال آیا ارتودنسی درد دارد را منفی دانست. می‌دانید که در ارتودنسی با اعمال نیرو و کشش روی دندان‌ها، آن‌ها را وادار به حرکت می‌کنند. بنابراین پاسخ آیا ارتودنسی درد دارد مثبت است.

تجربه ناراحتی خفیف و تحمل درد ارتودنسی موردی رایج است. این درد پاسخی ذهنی به محرک‌ها در درمان ارتودنسی است. جالب است بدانید عدم تحمل درد ارتودنسی یکی از دلایل اصلی خروج بیماران از این درمان است.

آیا نصب ارتودنسی درد دارد؟

نصب براکت‌ها در درمان ارتودنسی یکی از مراحل اصلی این درمان است. برخی افراد هنگامی که می‌پرسند آیا ارتودنسی درد دارد، به مرحله نصب براکت‌ها توجه می‌کنند.

باید گفت قرار دادن براکت‌ها و سیم بر روی دندان در این درمان، جایگذاری دستگاه‌های ثابت و قابل جابجایی و همچنین برداشتن آن‌ها نیز باعث بروز دردی خفیف برای بیمار می‌شوند. بنابراین پاسخ آیا نصب ارتودنسی درد دارد نیز به طور مطلق منفی نخواهد بود. اما نگران نباشید، در ادامه عواملی که تحمل درد ارتودنسی را افزایش یا کاهش می‌دهند را بررسی خواهیم کرد.

تاثیر عوامل بیرونی در درد ارتودنسی چقدر است؟

تا این قسمت از مطلب تا حدودی به سوالات آیا ارتودنسی درد دارد و آیا نصب ارتودنسی درد دارد، پاسخ دادیم. اما چه عواملی تحمل درد ارتودنسی را کاهش و یا افزایش می‌دهد؟متخصصان عقیده دارند که پاسخ سوالات آیا ارتودنسی درد دارد و درد ارتودنسی چقدر است، برای هر فرد متفاوت است.

دلیل این امر آن است که درد ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله سن، جنسیت، آستانه درد، میزان نیروی اعمال شده، و حتی مواردی مانند وضعیت عاطفی، میزان استرس، و تجربه‌های قبلی بیمار از درد نیز در تحمل درد ارتودنسی موثرند.

نیرویی که به دندان‌ها وارد می‌شود، واکنشی التهابی دارد که شامل احساس درد ناشی از حرکت دندان‌هاست. همچنین، این واکنش باعث تغییر در جریان خون پس از اعمال نیروی ارتودنسی می‌شود.

چگونگی تحمل درد ارتودنسی (درد ارتودنسی تا کی ادامه دارد)

اکنون که ایده بهتری از اینکه آیا نصب ارتودنسی درد دارد و اینکه درد ارتودنسی چقدر است دارید، بد نیست بدانید که درد ارتودنسی در عرض چند ساعت شروع شده، در ۲۴ ساعت بعدی افزایش و در عرض ۷ روز کاهش می‌یابد. اگر بیش از چند روز در حال تحمل درد ارتودنسی هستید و سوالی دارید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مطمئن شوید که او ناراحتی شما را درک کرده و برای رفع آن تلاش می‌کند. در صورت نیاز، حتی می‌توان با عکسبرداری متوجه شد که آیا نگرانی به جاست یا خیر. اما استراتژی مناسب برای تحمل درد ارتودنسی چیست؟در صورت ایجاد زخم روی لثه یا لب در روزهای نخست، داروهای مسکن از بهترین گزینه‌ها برای تسهیل تحمل درد ارتودنسی است (مطالعه راهنمای دارو را برای جلوگیری از عوارض فراموش نکنید).

برخی نیز جویدن آدامس و خوردن خوراکی با قوام متوسط را به خوردن مسکن برای تحمل درد ارتودنسی ترجیح می‌دهند. این کار باعث خون رسانی بیشتر به ریشه دندان و کاهش درد می‌شود. پس به بهانه احساس درد تماما از جویدن اجتناب نکنید. بهداشت دهان و دندان را نیز دست کم نگیرید، اینکار ممکن است منجر به التهاب یا ورم لثه شود. عفونت و بیماری‌های لثه و به دنبال آن دندان درد، درد ارتودنسی را افزایش خواهد داد.

 آیا ارتودنسی نیاز به بی حسی دارد؟

البته متخصصان برای رفع نگرانی شما در رابطه با اینکه آیا ارتودنسی درد دارد و آیا نصب ارتودنسی درد دارد نیز راه حل‌هایی دارند.

آنها پس از نصب براکت‌ها، قطعاتی از موم‌های مخصوصی که برای این کار تهیه شده را در اختیار شما قرار می‌دهند، تا آنها را روی نقاطی که در جلسه اول دردناک شده اند قرار دهید. استفاده از دهانشویه‌ها نیز به کاهش درد ناشی از آزردگی گونه‌ها و لب‌ها پس از نصب دستگاه ارتودنسی کمک می‌کند.

آیا ارتودنسی آمپول دارد؟

تا اینجا بررسی کردیم که آیا ارتودنسی درد دارد، آیا نصب ارتودنسی درد دارد، بهترین راه برای تحمل درد ارتودنسی چیست، درد ارتودنسی چقدر است و… . اما علاوه بر اینها بسیاری نیز قبل از درمان ارتودنسی می‌پرسند که آیا ارتودنسی آمپول دارد، آیا ارتودنسی نیاز به بی حسی دارد و آیا در ارتودنسی آمپول میزنن یا خیر.

همان طور که احتمالا می‌دانید، درمان ارتودنسی شامل مراحل مختلفی است، از جمله مشاوره، عکسبرداری، قالب گیری، باندیگ، تنظیمات، جدا کردن براکت‌ها و… . اما بهتر است بدانید که درمان ادتودنسی نیازمند بی حسی و هیچگونه تزریق و آمپولی نیست و جای نگرانی ندارد. بنابراین پاسخ سوالات آیا ارتودنسی امپول دارد، آیا ارتودنسی نیاز به بیحسی دارد و آیا در ارتودنسی آمپول میزنن، منفی است.

کندن براکت ارتودنسی درد دارد؟

پس از انجام ارتودنسی و منظم شدن دندان‌ها بسیاری از افراد در فکر پاکسازی دهان خود هستند. که قرار است چگونه این ابزارها از دهانشان خارج شود. آیا کندن براکت ارتودنسی درد دارد؟ باید گفت که قرار دادن براکت در دهان سختی هایی دارد که کندن و جداسازی براکت‌ها ندارد.

بنابراین همانطور که گذاشتن براکت در دهان را به خوبی پشت سر گذاشته اید نگران درآوردن براکت‌های ارتودنسی نباشید. مراحل کندن براکت‌ها برعکس گذاشتن آن است. اول کش‌ها و الاستیک‌های کوچک جدا می‌شوند و سپس سیم‌ها با سیم چین قیچی می‌شوند. چسب‌های به جا مانده بر روی دندان نیز پاکسازی و پولیش می‌شوند.

در نهایت ممکن است افرادی که ارتودنسی میکنند تا به حالت جدید عادت کنند کمی دچار حساسیت شوند.  بنابراین در پاسخ به سوال آیا کندن براکت ارتودنسی درد دارد باید گفت که جداسازی براکت‌ها امری نسبتا سریع و بدون درد است.

ایا ارتودنسی برای کودکان درد دارد؟

کودکان به خاطر ظرافت‌ها و توانایی‌های کمی که دارند باید بیشتر از بزرگسالان به بهداشت و سلامتی آن‌ها توجه شود. هم قبل از پیدایش دندان‌های دائمی و هم پس از آن باید دندان‌های کودک به طور دائم بررسی شود. رشد مناسب و داشتن دندان‌های شیری سالم، تاثیر زیادی در داشتن دندان‌های دائمی خوب دارد.

پس از سن ۷ سالگی مراقبت‌ها توسط متخصص ارتودنسی باید بیشتر شود. هرچه سریع‌تر رویش و نحوه قرارگیری دندان‌ها بررسی شود سریع‌تر می‌توان دندان‌ها را به رشد صحیح و مرتب هدایت کرد. در سنین رشد درمان راحت‌تر و کم‌هزینه تر خواهد بود. اگر کودک مشکلاتی در رویش دندان، اختلاف در کام و فک و… داشته باشد نیاز به ارتودنسی پیدا خواهد کرد.

ارتودنسی با نصب بریس در کودکان همانند بزرگسالان ممکن است با ناراحتی همراه باشد. خوردن استامینوفن و استفاده از موم مخصوص ارتودنسی، باعث تحمل درد ارتودنسی می‌شود. بنابراین در پاسخ به سوال ایا ارتودنسی در کودکان درد دارد گفته می‌شود بسته به شرایط کودک میتواند متوجه درد و حساسیت‌هایی شود اما همه درد‌ها قابل کنترل و رفع شدن هستند. و تحمل درد ارتودنسی را راحت‌تر می‌کند.

درد کش های ارتودنسی چقدر است؟

کش ارتودنسی یا الاستیک ارتودنسی حلقه هایی از جنس لاتکس هستند که دندانی را به دندان دیگر متصل می‌کنند.  این کار به حرکت دندان‌ها بسیار کمک می‌کند. اولین بار متخصص ارتودنسی آن را جایگذاری می‌کند و به بیمار خود نحوه کار کردن با کش ارتودنسی را یاد می‌دهد. اما پس از آن همکاری بیمار و انجام دادن صحیح آن تاثیر مثبتی را در روند درمان خواهد گذاشت.

درد کش ارتودنسی در جلسه اول که کش‌ها مقداری فشار به دندان وارد می‌کنند احساس می‌شود. اما به مرور زمان درد کش ارتودنسی کاهش پیدا می‌کند. توجه کنید که به محض وجود درد، نباید کش ارتودنسی را از دهان خارج کنید. اینکار باعث میشود که دندان‌ها به فشار وارد شده عادت نکنند. همچنین روند درمان نیز طولانی‌تر خواهد شد.

درنهایت باید گفت که استرسی که بیمار برای ارتونسی دندان خود دارد از درد ناشی از ارتودنسی بیشتر است. نمونه کارهای ارتودنسی قبل و بعد متخصص ارتودنسی را مشاهده کنید. بهترین متخصص ارتودنسی در تهران را پیدا کرده و درمان ارتودنسی دندان خود را به را به او بسپارید. نگران درد ارتودنسی دندان خود نباشید. یک دکتر متخصص ارتودنسی برای کاهش درد ارتودنسی دندان بهترین اقدامات لازم را در نظر می‌گیرد.

آمپول بی حسی

برای بی حس کردن محیط دهان، بسته به نوع کاربردی که دندانپزشک بی حسی در نظر دارد، مواد و تکنیکهای مختلفی استفاده میشود.

لیدوکائین متداول ترین نوع ماده بیحسی است که در مطب دندانپزشکی کاربرد دارد. دندان پزشکی برای خیلی ها ترسناک است؛ آن صندلی بزرگ و عجیب غریب با آن چراغ و سیمهایی که از آن آویزان است و مثل بیک غول بی شاخ و دم به آدمهای وحشت زده دهن کجی می کند و بوی خاصی که هرمیشه آشناست، اما ما را به یاد خاطرات تلخ و شیرین اقدامات قبلی دندانپزشکی که برایمان انجام شده، می اندازد.

هر یک از اینها به تنهایی با اضطرابی آشنا از دندانپزشکی همراه است، اما وای به لحظه ای که دندانپزشک بخواهد کارش را شروع کند. به طرف کمدش می رود و با یک سرنگ فلزی غول پیکر که هرگز وحشتناک تر از آن را ندیده ایم به کنارمان می آید، سرپوش سرنگ را برمی دارد و خروج مایع  بی حسی از سرسوزن را اشکار می کند.

بعد از این لحظه شاید ترجیح می دهیم چشم هایمان را ببندیم و بقیه داستان را فقط حس کنیم و نبینیم محیط دهان و از جمله دندان ها، محیطی پر از اعصاب و گیرنده های حسی است. هر گونه دستکاری در محیط دهان و دندان، ممکن است گیرنده ها را تحریک کرده و درد ایجاد کند.

جدا از سر و صدای وسایل چرخنده دندانپزشکی که بسیاری از مراجعه کنندگان مطبهای دندانپزشکی را آزار می دهد، ترس از دردناک بودن عملیات دندانپزشکی نیز بسیار آزار دهنده است. بی حسی های دندانپزشکی به کمک آدمی آمده است و با طرف شرکت کننده در یک درمان دندانی، یعنی هم بیمار و هم دندانپزشک را به آرامش می رساند.

لزوما تمام عملیات دندانپزشکی دردناک نیست یا درد آنها آنقدر شدید نیست که نیاز به بی حسی باشد. به عبارتی، دندانپزشک برای انجام عملیات دندانپزشکی به صورت جداگانه تصمیم می گیرد که آیا اقدام به بی حسی بکند یا نه.

معمولا برای انجام عملیات ساده ای که تداخل چندانی با اعصاب دهان، دندان ندارد، مثلا جرمگیری یا ترمیم دندان های درمان ریشه شده، احتیاجی به بی حسی نیست اما برای انجام اغلب عملیات دندانی مثل پر کردن، درمان ریشه، کشیدن دندان، جراحی و … بی حسی لازم است.

البته بعضی دندانپزشکان، بنا به تجربه و شناختی که از نوع دندان، میزان پوسیدگی، آستانه درد و همکاری بیمار دارند، مواردی از پر کردن دندان را بدون آنکه درد شدید یا مشکل خاصی برای بیمار اتفاق بیفتد، بدون بی حسی انجام می دهند.

آنچه درون آمپول می گذرد

آمپول های دندانپزشکی که برای تزریق مواد بی حسی مصرف می شوند، شامل دو جزء هستند؛ یکی قسمت فلزی که سرنگ است و قبل هر بار استفاده استریل می شود و قسمت های دیگر که یک بار مصرف هستند، یکی سرسوزن و دیگری کاربول است که بعد از استفاده برای هر  مریض دور انداخته می شود. کاربول، شیشهای استوانه ای شکل با درپوش پلاستیکی است که داروهای بی حسی و سایر مواد لازم در آن گرفته اند.

از جمله مواد دیگری که علاوه بر داروی بی حس کننده، در یک کاربول وجود دارد، ماده تنگ کننده رگها است. این ماده، باعث می شود رگهای محیط تنگ شوند و در نتیجه، جریان خون در منطقه بی حس شده کندتر انجام شود، به این ترتیب بی حسی بیشتر در محل می ماند و طول بی حسی طولانی تر می‌شود. علاوه بر این دو ماده گونه هایی از نگهدارنده ها و مواد دیگر نیز در یک کیس بی حسی وجود دارند.

وقتی سوزن نیش می زند

برای بی حس کردن محیط دهان، بسته به نوع کاربردی که دندانپزشک از بی حسی در نظر دارد، مواد و تکنیکهای مختلفی استفاده میشود . لیدوکائین متداول ترین نوع ماده بی حسی است که در مطب های دندانپزشکی کاربرد دارد. تکنیکهای مختلفی برای بی حسی وجود دارد و در مجموع، برای فک بالا که استخوان فک، تراکم کمتری دارد و داروی بی حسی راحت تر بخش می شود، تزریق معمولا بالای دندان انجام میشود و ماده بی حسی به ناحیه مورد نظر پخش می شود و دندان مورد نظر و چند دندان و بافت نرم اطراف را هم بی حس می کند. استخوان فک تراکم بیشتری دارد و ماده بی حسی به داخل آن نفوذ نخواهد کرد.

بنابراین برای بی حس کردن منطقه ای در فک پایین، عصب همان سمت از جایی در انتهای دهان بی‌حس می شود. معمولا دندانپزشک قبل از اینکه سوزن را وارد کند، ناحیه مورد نظر را با جریان هوا یا یک تکه پنبه خشک می کند و از اسپری یا ژل بی حس کننده موضعی در محل استفاده میکند

بی حس کننده ها که به صورت ژل یا اسپری هستند، بافت نرم را تا عمق ۲ تا ۳ میلی متری بی حس می‌کنند تا بیمار، لحظه ورود سوزن به دهانش را احساس نکند اما معمولا دردی که در اثر تزریق ماده بی حسی احساس می شود، به خاطر ورود سوزن نیست بلکه اگر این دارو گرم تزریق شود یا خیلی سرد باشد عبور ماده بی حسی از بافت بدن درد شدید ایجاد می کند.

گاهی اوقات نیز برخورد سوزن با یک عصب ممکن است باعث ایجاد درد شود. از ژلها و اسپری‌های بی‌حس کننده موضعی در دهان مواقعی مثل کشیدن بخیه ها و جرمگیری که درد عمقی ایجاد نمی شود نیز استفاده می شود.

حس می کنم، بی حس شده ام

اولین علامت های شروع بی حسی در فک با گزگز کردن لب در سمت بی حس شده و در فک پایین با احساس گزگز و سنگینی در لب و زیر سمت بی حس شده اتفاق می افتد. با پیشرفت و تکمیل بی حسی، شما احساس می کنید لب و زبانتان ورم کرده و اندازه آن بسیار بزرگتر از معمول شده است (در صورتی که چنین اتفاقی نمی افتد.) معمولا با انجام اولین تزریق، بی حسی کامل اتفاق می افتد اما گاهی عواملی مانند اضطراب و خستگی بیمار، مصرف الکل و داروهای مخدر و همچنین مسیرهای مختلفی که اعصاب در فک افراد مختلف طی می کنند سبب می شوند بی حسی به تاخیر بیفتد و نیاز به تزریق کارپول های بعدی باشد.

بعد از آنکه کار شما در مطب دندانپزشکی تمام می شود و شما مطب را ترک می کنید، معمولا هنوز اثر داروی بی حسی باقی است و ممکن صحبت کردن یا غذا خوردن برای شما مشکل باشد. در این مدت، مراقب باشید که گونه و زبان بی حس شده خود را گاز نگیرید، زیرا ممکن صدمات بسیار شدیدی به بافت دهانتان وارد کنید.

انجام بی حسی های موضعی در مطب دندانپزشکی اتفاقی بسیار رایج است و به ندرت عوارض جانبی به دنبال دارد. از جمله این عوارض جانبی نادر، می توان به هماتوم (تورمی که در آن خون جمع شده است) اشاره کرد. این تورم به دلیل آن اتفاق می افتد که سوزن هنگام ورود خود، یک رگ خونی را پاره کرده است.

هماتومرهایی که به دنبال تزریق ایجاد می شوند، معمولا نیاز به درمان ندارند و خود به خود بهبود پیدا می کنند. گاهی اوقات به دنبال بی حسی، پلک یا لب دچار افتادگی می شوند و ممکن است اشک ریزش با خروج بدون کنترل بزاق اتفاق بیفتد اما تمام مشکلات با پایان بی حسی به اتمام می رسند. گاهی نیز ممکن است سوزن بی حسی طی ورود به بافت، یک عصب را دچار آسیب کند که عارضه بعد از پایان بی حسی ممکن است درد یا کم شدن حس ناحیه را چند روزی به دنبال داشته باشد اما مشکل خود به خود برطرف خواهد

آمپول بی حسی

آمپول بی حسی

آمپول میزنن