عجیب ترین ماشین های جهان


عجیب ترین ماشین های جهان

عجیب‌ترین خودروهای جهان در طول تاریخ کدامند؟ در این مطلب قصد داریم نگاهی به عجیب‌ترین ماشین‌های جهان داشته باشیم؛ خودروهایی که طراحی عجیب و غریبی دارند.


معرفی عجیب‌ترین خودروهای جهان در طول تاریخ

عجیب‌ترین خودروهای جهان در طول تاریخ کدامند؟ در این مطلب قصد داریم نگاهی به عجیب‌ترین ماشین‌های جهان داشته باشیم؛ خودروهایی که از نظر ظاهری و طراحی منتقدان، طرفداران و خریداران را انگشت به دهان گذاشته‌اند.

خودرو در طول تاریخ همواره به عنوان یک ابزار برای حمل و نقل استفاده شده است، اما تاریخ این وسیله پر از صفحات جالب و عجیب است. طراحی‌های خاص و متفاوت، آپشن‌های عجیب، پیشرانه‌هایی که خودروها را تبدیل به هیولا کرده‌اند و بسیاری اتفاقات جالب که دنیای خودرو را هیجان انگیز و پر از اخبار کرده است.

در این میان، طراحان خودرو همواره سعی کرده‌اند تا با ایجاد خطوط خاص و متفاوت، تصویری کاملاً متمایز از آنچه که بیننده به دیدن آن عادت دارد را ارائه کنند. این ساختار شکنی از طرف طراحان گاهی منجر به ساخت خودروهایی می‌شود که به لحاظ ظاهری زیبا نیستند. گاهی هم نتیجه خودروهای خاص و جذابی است.

به هر حال، این طراحی‌ها خارج از استانداردهای طراحی در دنیاست و در جهان خودرو به عنوان عجیب‌ترین‌ها شناخته می‌شوند. در این مطلب به معرفی تعدادی از متفاوت‌ترین و عجیب‌ترین خودروهای جهان خواهیم پرداخت.

عناوین این مطلب

۱ – نورمن تیمبز (No ma Timbs)   

نورمن تیمبز یکی از خاص‌ترین طراحی‌ها را دارد که باعث شده این خودرو در میان عجیب‌ترین خودروهای جهان قرار بگیرد. این خودرو محصول کمپانی بیوک است که در اواخر دهه ۴۰ میلادی تولید شد.

نورمن تیبز ظاهری کاملاً خاص و منحصربه‌فرد دارد. روی بدنه اثری از در نیست و خودرو سقف ندارد. ظرفیت سرنشین این خودرو ۲ نفر است. پیشرانهٔ این خودرو که قدرت ۲۰۰ اسب بخار را تولید می‌کند درست در پشت صندلی‌ها قرار گرفته است.

فرمان و ترمزها کاملاً شبیه به خودروی مرکوری است. این خودرو با کمی دستکاری در سال ۲۰۱۰ مجددا تولید و در معرض تماشای عموم قرار داده شد.

بیشتر بخوانید: زشت‌ترین خودروهای جهان را تماشا کنید

۲ – استوت اسکاراب (S ou Sco pio )

دومین گزینه از فهرست عجیب‌ترین خودروهای جهان استوت اسکاراب است. این خودرو یک ون نسبتاً کوچک با طراحی عجیب و غریب است. استوت اسکورپوین به معنای عقرب تنومند است. بدنهٔ این خودرو کاملاً طراحی شبیه به عقرب و سوسک دارد.

استوت اسکورپیون در دهه ۱۹۳۰ میلادی معرفی شد و به دلیل طراحی متفاوت و نه چندان دوست‌داشتنی که داشت، مورد استقبال عموم قرار نگرفت. از این خودرو فقط ۱۲ عدد تولید شد و سپس به خاطره‌ها پیوست.

۳ – تاسکو (Tasco)

یکی دیگر از عجیب‌ترین ماشین‌های جهان تاسکو نام دارد. تاسکو با الهام از دماغهٔ هواپیما در سال ۱۹۴۸ تولید شده است. قسمت جلوی این خودرو کاملاً شبیه به کابین هواپیما است که گنجایش نشستن راننده و سرنشین جلو را دارد.

شیشهٔ این خودرو از قسمت جلو باز می‌شود. یعنی باید شیشه را بالا داد و از خودرو پیاده شد. چرخ‌ها در زیر محفظه‌های جداگانه قرار گرفته‌اند. قسمت جلوی خودرو کشیده و باریک به یک قسمت براق برجسته ختم می‌شود.

طراحی و استایل عجیب این خودرو هم باعث شد که خیلی مورد استقبال عموم قرار نگیرد.

۴ – بوگاتی SC57

احتمالاً شما هم از دیدن نام بوگاتی در این فهرست متعجب شده‌اید. این خودرو یکی از متفاوت‌ترین مدل‌های بوگاتی است که تاکنون تولید شده است. بوگاتی ۵۷ در سال ۱۹۳۴ تا ۱۹۴۰ به تعداد ۷۱۰ عدد ساخته شد و نام‌ها و تیپ‌های مختلفی داشت.

نکتهٔ جالب در مورد این خودرو، خاص و متفاوت بودن هر کدام از این تیپ‌ها بود. مدل SC این خودرو یکی از عجیب‌ترین و خاص‌ترین مدل‌های بوگاتی است. بدنهٔ این خودرو از یک ورق آهن ساخته شده است.

این بوگاتی خودرویی کاملاً دست‌ساز است و یک پیشرانه ۳.۲ لیتری دارد. قدرت ۱۳۵ اسب بخار این خودرو برای یک اتومبیل با این شکل و شمایل، عالی به نظر می‌رسد. بوگاتی SC57 دارای ترمزهای هیدرولیکی و تریم چوبی در داخل کابین است.

بیشتر بخوانید: زیباترین خودروهای سال ۲۰۲۱ 

۵ – پیل بی۵۰ (Peel B50)

پنجمین گزینه از فهرست عجیب‌ترین خودروهای جهان Peel B50 است. جالب است بدانید که این خودرو به عنوان کوچکترین خودروی جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است.

پیل بی‌۵۰ ۱۳۷ سانتی‌متری، سه چرخ دارد و تنها برای یک سرنشین طراحی شده است. این خودرو سرعت کم و قدرت بسیار پایینی دارد. نکتهٔ جالب در مورد این خودرو این است که بعد از پیاده شدن از آن می‌توان با کمک یک اهرم آن را بلند کرد و مانند چمدان در داخل پارکینگ قرار داد! بی‌دلیل نیست که این خودرو در میان عجیب‌ترین ماشین‌های جهان قرار دارد.

۶ – کرایسلر استریم لاین ایکس گیلدا (Ch ysle S eamli e X Gilda)

این خودرو ظاهری کاملاً شبیه به سفینه‌های فضایی دارد؛ یک خودروی کشیده که تنها دو درب دارد. قسمت جلوی کرایسلر ایکس گیلدا بسیار کشیده و بدون چراغ در ظاهر، طراحی شده است. قسمت عقب خودرو هم دو باله تیز دارد که تصویر سفینه‌ای این خودرو را بیشتر به رخ می‌کشد. این فرم باله مانند امضای طراحی‌های دههٔ ۱۹۵۰ است.

بدنهٔ ایکس گیلدا از آلومینیوم ساخته شده و در دو رنگ سفید و نارنجی طراحی شده است. این خودروی متفاوت کمپانی کرایسلر، چندین دهه در موزه هنری فورد نگهداری شده است. سال‌ها بعد شرکت Ghia یک پیشرانه ۱.۵ لیتری روی این خودرو قرار داد، در حالیکه نسخهٔ اصلی استریم لاین دارای پیشرانه توربین جت بود.

۷ – اوف الکتریک (۱۹۴۲ Oeuf Elec ique)

هفتمین گزینه عجیب‌ترین خودروهای جهان نام عجیبی هم دارد. این خودرو کاملاً شبیه به تخم مرغ طراحی شده است. بدنهٔ آن از جنس آلومینیوم است و درهای شیشه‌ای و شیشه بزرگ جلو با خطوط قوسی شکل بیشتر حالت تخم مرغی این خودرو را نشان می‌دهد.

سه چرخ در زیر این خودرو قرار گرفته و درست برعکس قسمت جلو که گرد و حباب شکل طراحی شده، قسمت عقب باریک و کوچک است. ظرفیت سرنشین این خودرو دو نفر است. نکتهٔ جالب در مورد این خودرو این است که با باتری کار می‌کند.

آلومینیوم بدنهٔ اوف الکتریک با دست حالت داده شده و یک نوع پلاستیک که شبیه شیشه است (به اسم پلکسی) هم در این بدنهٔ این خودرو استفاده شده است.

بیشتر بخوانید: بدترین خودروهای جهان

۸ – جنرال موتورز فایربرد (Ge e al Mo o s Fi ebi d 1 XP-21)

این خودرو که ساخت شرکت جنرال موتورز است همانطور که از نامش پیداست، کاملاً شبیه به یک جت واقعی طراحی شده است و جدا یکی از عجیب‌ترین خودروهای جهان است. این خودرو با اینکه شبیه هواپیماست، اما چهار چرخ دارد. خودرو در ندارد و از کابین حبابی شکل آن باید با بالا بردن شیشه پیاده شد. قدرت ۳۷۰ اسب بخار این خودرو در آن زمان هم واقعا حیرت انگیز بود.

۹ – ب‌ام‌و جینا (BMW Gi a Ligh Visio a y Model 2001)

در خصوص این مورد باید گفت که جینا به عنوان مدل مفهومی و متفاوت از ب‌ام‌و ساخته شده، طراحی خاص و متفاوتی دارد که آن را در میان عجیب‌ترین ماشین‌های جهان قرار می‌دهد.

این خودرو یک رودستر دو نفرهٔ روباز است که بدنه‌ای از جنس آلومینیوم و فیبر کربن دارد. یک پیشرانهٔ ۸ سیلندر برای این خودرو در نظر گرفته شده است. نکتهٔ جالب این خودرو فرم چراغ‌های آن است که مانند چراغ انسان روشن و خاموش می‌شود و حالت چشمک زدن دارد.

نکته جالب و عجیب دیگر این است که جنس بدنهٔ این خودرو حالتی ارتجاعی دارد و وقتی دربی باز می‌شود مانند پوست انسان چین می‌خورد!

۱۰ – کادیلاک سایکلون (Cadillac Cyclo e 1959)

کادیلاک سایکلون هم گزینهٔ دیگری در بین عجیب‌ترین خودروهای جهان است. این خودروی کادیلاک، فرمی شبیه به موشک دارد. بدنهٔ کشیده این خودرو در قسمت جلو به دو بخش که شبیه کلاهک موشک است، ختم می‌شود. این کلاهک‌ها دارای رادارهای ضد تصادف هستند که برای زمان خودشان که هنوز رادار و سنسورهای مختلف طراحی نشده بود، حقیقتاً عجیب و جالب است!

وقتی خودرو به ماشین نزدیک می‌شد این رادارها آن را تشخیص داده و بعد از روشن شدن جراغ‌های خطر، بوق می‌زد. بعد از این اتفاق، ترمزها هم وارد عمل می‌شدند! این خودرو کابینی بدون سقف دارد و برای دو نفر طراحی شده است. روی قسمت عقب هم باله‌هایی طراحی شده که نمای جانبی را بیشتر شبیه به موشک کرده است.

بیشتر بخوانید: پرفروش‌ترین خودروهای داخلی

۱۱ – فراری پینین فرنیا (Fe a i 512 S Modulo 1970 – Pi i fa ia)

این خودروی فراری، که فقط ۲۵ عدد از آن ساخته شده، طراحی فانتزی و تخیلی دارد که گویا از فیلم‌های هالیوودی بیرون آمده است. فراری پینین فرنیا که دارای یک پیشرانه ۵ لیتری ۱۲ سیلندر با قدرت ۵۵۰ اسب بخار است، می‌تواند با سرعت ۳۵۴ کیلومتر بر ساعت جاده‌ها را به آتش بکشد.

طراحی بدنهٔ پینین فرنیا شبیه به یک سفینه است. بر روی بدنه قسمت‌های مختلف شیشه‌ای طراحی شده و چرخ‌ها هم در بخشی از بدنه مخفی شده‌اند. این خودرو بیشتر شبیه به ماشین‌های عجیبی است که در فیلم‌های تخیلی از آینده به گذشته می‌آیند و تعجیب همگان را برمی‌انگیزند!

در هر صورت فراری پینین فرنیا هم یکی از عجیب‌ترین خودروهای جهان محسوب می‌شود.

۱۲ – لانچیا استراتوس زیرو (La cia Be o e S a os HF Ze o 1970)

آخرین گزینهٔ فهرست عجیب‌ترین خودروهای جهان لانچیا استراتوس زیرو است. این مدل لانچیا یک طرح مفهومی است که در سال ۱۹۷۰ معرفی شد. بدنهٔ این خودر شبیه به تانک است. این خودرو درب ندارد و باید از طریق پنجرهٔ جلو که با یک اهرم باز می‌شود، سوار و پیاده شد.

خطوط روی بدنهٔ این خودرو هیچ شباهتی به آنچه که ما به عنوان خودرو می‌شناسیم ندارد و به همین دلیل در میان عجیب‌ترین ماشین‌های دنیا قرار گرفته است.

یک پیشرانهٔ ۴ سیلندر ۱.۶ لیتری برای این مدل در نظر گرفته شده که در بخش عقبی خودرو جاسازی شده است. نکتهٔ جالب دیگر این خودرو ارتفاع آن است. ارتفاع از سقف تا زمین تنها ۸۴ سانتی‌متر است.

بیشتر بخوانید: پرفروشترین خودروهای جهان در طول تاریخ

جمع‌بندیِ فهرست عجیب‌ترین خودروهای جهان

خب، این تمام گزینه‌هایی بود که در فهرست عجیب‌ترین خودروهای جهان قرار داشت. البته ناگفته نماند که این فهرست می‌توانست طولانی‌تر باشد. خودروسازان بسیاری، از جمله خودروسازان مطرح و بنام، خودروهای عجیب بسیاری در طول سال‌های فعالیت‌شان تولید کردند که بررسی آن‌ها در این مطلب نمی‌گنجید.

در پایان، امیدواریم که این مطلب برایتان جالب و مفید بوده باشد. نظر شما دربارهٔ خودروهای بالا چیست؟ به نظر شما عجیب‌ترین خودروهای بالا کدام یک هستند؟ آیا خودروهای عجیب دیگری را می‌شناسید که در این فهرست نیامده باشد؟ نظرات و پیشنهادات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

قالب گریزی عاملی برای ماندگاری طراحی خودروها

عجیب‌ترین ماشین‌های جهان در طول تاریخ

برخی طراحی‌های خودرو با قضاوت‌های متفاوتی روبرو می‌شوند و ازاین‌رو عجیب توصیف می‌شوند. مثلاً درحالی‌که برخی خودروها را به‌عنوان زشت‌ترین اتومبیل‌های جهان می‌شناسند برخی دیگر آن‌ها را شاهکار هنری می‌دانند که تمایزی جدی در طراحی داشته‌اند. ما در این مطلب به عجیب‌ترین خودروهای طراحی شده تاریخ می‌پردازیم.

بازار، گروه خودرو: سرویس خودرو طراحان اتومبیل به دنبال خلق طرح‌های جدید، متناسب با توسعه صنایع، برای پاسخگویی به نیازهای مردم و رقابت شدید با رقبا هستند. از همین رو امروزه برخلاف گذشته که چندان محدودیت‌های مصرف انرژی و استانداردها دستان طراحان را نبسته بود، خودروهایی با ریخت و قیافه‌های متفاوت طراحی می‌کردند.

برخی از طراحی‌ها که زمانی شگفت‌انگیز بودند، باگذشت زمان حیرت ایجاد کردند، درحالی‌که برخی دیگر تمایز خود را حفظ کردند و در حافظه کسانی که آن‌ها را به دست آوردند ماندگار ماندند.

این عجیب‌ترین ماشین‌ها و طرح‌های جهان از زمان ظهور اتومبیل‌ها در اوایل قرن بیستم است:

نورمن تمپس:

این اتومبیل با طراحی عجیب‌وغریب خود یکی از زیباترین اتومبیل‌های جهان به‌حساب می‌آید. جلو آن طولانی است و در ندارد و همین امر باعث شده است که آن وارد لیست ۱۰ اتومبیل عجیب جهان شود و این نام از نام طراح آن تمپوس گرفته شد. نورمن تمپس برای ساخت آن ۳ سال وقت صرف کرد.

 استات اسکورپین S ou Sco pio

استات اسکورپین S ou Sco pio که به زبان فارسی به معنی عقرب تنومند است اولین اتومبیل کوچکی بود که در دهه ۱۹۳۰ به معرض دید قرار گرفت و دارای قسمت جلویی نسبتاً کوچک و فاصله دو محور گسترده‌ای بود و به دلیل طراحی خاصش محبوبیت گسترده‌ای پیدا نکرد و فقط ۱۲ دستگاه از آن تولید شد.

بوگاتی ۵۷:

اگرچه این شرکت هزاران مدل تولید می‌کند اما بوگاتی ۵۷ عجیب‌ترین مدل است که با موتور دو میل بادامک و چرخ‌دنده آن متمایز شده بود.

لو صابر:

 جنرال موتورز برای طراحی این خودرو از طراحی هواپیما الهام گرفته است و مشخصه آن طول و تحدب از جلو است و در بین ۱۰ ماشین عجیب دنیا طبقه‌بندی می‌شود و مردم در دهه پنجاه قرن گذشته با تعجب به آن نگاه می‌کردند.

فورد اسپیدستر:

این خودرو در سال ساخت بسیار مهم نبود و جلب‌توجه نکرد، اما هنگامی‌که صاحب آن، خودرو را در سال ۲۰۱۶ برای نمایش دوباره بیرون آورد، بسیاری را تحت تأثیر قرارداد و یک نسخه از این نوع فورد به قیمت ۷۷۰ هزار دلار فروخته شد.

بیل B 50:

بیل B به‌عنوان کوچک‌ترین اتومبیل در جهان وارد کتاب رکوردهای جهانی گینس شد و با طراحی منحصربه‌فرد خود با سه‌چرخ و ساختار کج به شکل اسباب‌بازی‌های کودکان متمایز شد اما امروزه برخی از شرکت‌ها در حال شبیه‌سازی ساختار آن هستند. به‌ویژه مدل‌هایی که از سیستم برقی استفاده می‌کنند.

تاسکو (TASCO 1948)

طراحی این خودرو نیز با الهام از هواپیما انجام شد، زیرا در کابین بسته خلبانش معروف بود، جایی که راننده و سرنشینان می‌توانستند پانل‌های شیشه را از بالابلند کنند، بنابراین آن‌ها می‌توانند خارج شوند. همان‌طور که در عکس‌ها مشهود است، چهارچرخ کاملاً پوشیده شده بود.

اکس‌تریم لاین ایکس گیلدا (X Gilda)

این ماشین با الهام از سفینه فضایی اولین ماشین مجهز به تور بو بود. ضمن اینکه دارای یک بدنه آلومینیومی زیبا بود.

فراری ۵۱۲:

همچنین خودروی فراری به شکل فضاپیمایی که در فیلم‌های علمی تخیلی ظاهر شد، فراری ۵۱۲ یک ماشین مخروطی شکل بود؛ هم از جلو و هم از عقب. این مدل از فراری دارای لاستیک‌های کمی بلند است.

عجیب ترین ماشین های جهان