روش سبز كردن هسته پرتقال


روش سبز كردن هسته پرتقال

سبزه عید مرکبات و آموزش کاشت سبزه عید با هسته پرتقال و نارنج و لیمو و نحوه کاشت سبزه با دانه مرکبات و زمان مناسب کاشت سبزه عید مرکبات در نمناک.


روش و زمان کاشت سبزه ی نارنج برای عید

سبز کردن دانه مرکبات جایگزین گندم و عدس در عید

همانطور که میدانید یکی از مهم ترین سین های سفره هفت سین عید می باشد که طبق معمول رسم گذشته پیش از فرا رسیدن عید اقدام به سبز کردن آن می کنند حالا مسئله مهم این است که سبزه سبز کنیم یا نهال بکاریم؟

سرنوشت سبزه های عید که برای سفره هفت سین درست می شوند تا روز ۱۳ فروردین مشخص می شود و عمرشان به پایان میرسد هر چه که هست تا شب عید فروخته می شود و ما بقیه سبزه هایی که مانده است دور ریخته می شود چراکه به فروش نرفته اند و پس از تحویل سال دیگر به کار کسی نمی آیند.

همان هایی هم که فروخته می شوند فقط تا سیزده بدر فرصت ماندگاری دارند و مشابه آن ها دور ریخته می شوند با این تفاوت که افراد طبق عادات دیرینه آنها را روانه آب می کنند تا هر چه بیماری و بلا است از خود دور کنند.

اکنون گروهی از افراد سعی بر این دارند تا شیوه مناسبی جایگزین رسم کهن بکنند تا هدر رفت منابع را کاهش داده و حتی به زعم خود سودی به محیط زیست برسانند. از جمله این راهکارها نه به سبز کردن حبوبات و غلات است. بر اساس برآوردهای سالانه ایرانیان حدود ۶۰ میلیارد ریال هزینه صرف مواد اولیه و آب شیرین مصرفی برای تهیه سبزه می کنند.

بنابراین گروه های زیست محیطی توصیه می کنند به جای اینکه برای سبزه درست کردن از عدس و گندم استفاده کنیم دانه های مرکبات را جایگزین آن ها کرده تا در نهایت نهالی داشته باشیم که دیگر آن را دور نیندازیم و مدت ها به رشد خود ادامه داده و چندین سال عمر کند این موضوع چیزی است که اخیراً در گروه های زیست محیطی سایت ها و کانال های تلگرامی دست به دست می چرخد.

بعضی از افراد استقبال بسیار خوبی از این شیوه کردند اما عده ای از کارشناسان نیز جدا از بحث فرهنگی و رسم و رسوم نوروز مخالفت خود را با کاشت نهال به خاطر شرایط بی آبی ایران اعلام کردند.

یک فعال زیست محیطی که چندین سال است در حال بررسی سبز کردن دانه های گیاهی می باشد در گفت و گویی می گوید:«من اقدام به سبز کردن دانه های متنوعی از جمله مرکبات ، سیب خرما و سایر دانه ها همچون دانه جارو کرده ام کار بسیار خوبی است ولی از طرفی باید به حفظ سنت ها نیز توجه داشت و هم مانع از هدر رفتن حبوبات و غلات شویم. چنانچه می گوییم نهال را جایگزین سبزه می کنیم به این منظور نیست که نهال را قرار است پای سفره هفت سین قرار دهیم.

چنانچه امروز در نمناک خواهیم گفت بهترین روشی که می توانیم پیاده کنیم این است که از ظرف ها و هسته های دور ریختنی همچون لیمو ، پرتغال و یا حتی با خرما به کار ببریم و طرز کشت را هم مشخص کنیم.

پس ما با توجه به دستورالعمل می توانیم سبزه های زیبایی را با این دانه ها برای سفره هفت سین خود بکاریم و پس از سیزده به در دیگر آنها را دور نیاندازیم و در جای مناسب آن را نگه داریم ممکن است این مکان مناسب حیاط خانه باشد و یا باغچه جلوی منزل یا پارک.

تنها کافی است فقط ۴ تا ۵ درصد اینها به درخت تبدیل شوند انوقت به شکل بسیار جالب از بین رفتن گازهای سمی و تولید ۶۰ درصد اکسیژن را شاهد خواهیم بود پس ما با جایگزین کردن نهال به جای سبزه هم از دانه های دورریختنی استفاده کردیم و هم از ظروفی که قابل استفاده نبودند استفاده ابزاری و مفیدی کردیم.»

بوم شناس و مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این باره اشاره می کند که در همه جای دنیا برای این که آداب و رسوم سنتی را حفظ کنند هزینه های زیادی پرداخت می شود به عنوان مثال اگر دقت کنید در همین جشن هالووین داخل کدو حلوایی را خالی کرده و شمعی روشن در آن قرار میدهند غافل از اینکه چقدر کدو این وسط هدر می رود یا حتی همین ولنتاین که چندین شاخه گل سرخ و کارت پستال حیف و میل می شود پس بایستی در حفظ و نگهداری آن ها کوشا باشیم و بعدها به فرزندانمان منتقل کنیم.

نحوه کاشت سبزه عید با هسته مرکبات

به اعتقاد قدیمی ها دانه گیاهان را نباید زبان زد تا سبز شوند بنابراین حسب احترام به عقاید آنها هسته ها را تر و تازه از داخل میوه ها در بیاورید به مدت ۴۸ ساعت داخل آب بخیسانید. هر کدام از مرکباتی که مد نظرتان هست دانه هایش را جدا از هم نگه دارید.

پس از گذشت دو روز از خیس شدن دانه ها میتوانید برای راحتی کار پوستشان را گرفته و سپس داخل خاک جا کنید و البته چنانچه عجله داشتید بدون خیساندن و صبر کردن به صورت مستقیم نیز می توانید آن ها را در خاک قرار دهید.

در مخلوطی از خاک گلدان ، پرلیت و کود گیاهی اقدام به کاشتن دانه ها بکنید حتماً دقت داشته باشید که ظرفی که در داخل آن دانه ها را می کارید روزنه هایی برای تخلیه آب داشته باشد در مرحله بعدی دانه های هر میوه ای را به صورت جداگانه در یک گلدان در عمق یک سانتیمتری از خاک بکارید.

اگر تمایل داشتید می توانید ظروف متنوعی را برای این کار انتخاب کنید مثلاً یک سینی عمیق بزرگ را میشود استفاده کرد تا تعداد بیشتری دانه داخل آن کاشت فقط حتماً به این نکته توجه داشته باشید که باید فاصله ای حدود ۱۰ سانتی متر بین هردانه قرار دهید.

حال نوبت به این رسیده است که با یک نایلون روی دانه ها را بپوشانید و بعد در مکانی قرار دهید که به طور غیر مستقیم نور داشته باشد قرار دهید. خاک آن بایستی همیشه نم دار و مرطوب بوده بنابراین تا زمانی که دانه ها جوانه می زنند توجه زیادی به شرایط خاک داشته باشید تا از خشک شدن آن جلوگیری شود.

چنانچه تمامی مراحل را به خوبی انجام داده باشید و شرایط محیطی از دما و نور کافی برخوردار باشد معمولاً اولین نشانه های سبز شدن دانه ها بین ۳ تا ۵ هفته نمایان میشود و اینجاست که گیاه دیگر نیازی به نور مستقیم ندارد.

آموزش کاشت سبزه پرتقال، لیمو و نارنج برای سفره هفت سین

برای آشنایی با روش کاشت سبزه عید با هسته پرتقال، لیمو یا نارنج این مطلب را بخوانید.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از کار‌هایی که ایرانی‌ها قبل از رسیدن سال نو انجام می‌دهند، تهیه سبزه عید است. سبزه سفره هفت سین اغلب با گندم، ماش و عدس درسه می‌شود، اما ما در این مطلب کاشت سبزه عید با هسته مرکبات همچون پرتقال، نارنج، لیموترش یا لیموشیرین را آموزش داده‌ایم که در عرض ۱۵ تا ۳۰ روز رشد می‌کنند و جلوه بسیار زیبایی هم دارند.

مزیت سبز کردن هسته مرکبات در این است که اگر به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید می‌توانید پس از دو سال درختچه‌ها را در باغچه بکارید تا درخت شوند و میوه بدهند.

برای آشنایی با روش کاشت سبزه عید با هسته پرتقال، لیمو یا نارنج در ادامه همراهمان باشید.

مواد و وسایل مورد نیاز برای کاشت سبز عید با هسته مرکبات

خاک سبک باغچه گلدان کوچک هسته پرتقال هسته لیموشیرین هسته لیموترش هسته نارنج چاقو

بیشتر بخوانید: امسال برای هفت سین، سبزی بکارید

آموزش:

برای کاشت سبزه هسته پرتقال، لیمو یا نارنج، ابتدا هسته‌های میوه را به مدت ۴۸ ساعت در آب قرار دهید. البته، باید بعد از ۲۴ ساعت، پوست روی هسته را با دقت و با کمک چاقو جدا کنید به طوری که به مغز دانه آسیبی نرسد. سپس تخم مرکبات پوست کنده را داخل آب قرار دهید تا خشک نشوند. بعد از ۲۴ ساعت دوم، هسته‌های خیسانده را درون گلدان یا ظرفی که خاک سبک باغچه در آن ریخته‌اید بکارید. گلدانی که دانه‌ها را درون آن می‌کارید باید در انتهایش سوراخی برای خارج شدن آب داشته باشد. تا آبیاری باعث پوسیدگی سبزه نشود. دقت کنید که فاصله دانه‌ها نه خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد. روی دانه‌ها، یک لایه نازک خاک ریخته و با سنگ‌های ریز بپوشانید. با اسپری یا آبپاش کوچک خاک را مرتب خیس کنید. دو روز اول روی دانه‌ها را با پلاستیک بپوشانید و چند بار آب بدهید. سعی کنید گلدان را در محلی آفتابگیر قرار دهید.

دانه‌ها طی ۱۴ تا ۳۰ روز شروع به جوانه‌زدن خواهند کرد.

جوانه‌ها کم کم بزرگ خواهند شد و به نهال تبدیل می‌شوند و بعد از ۲ سال می‌توانید آن‌ها را به باغچه منتقل کنید.

نکته:

برای کاشتن سبزه عید با هسته پرتقال و لیمو باید همواره هسته‌ها را مرطوب نگه دارید. در صورتی که هسته‌ها خشک شوند دیگر جوانه نخواهند زد.

منبع: روزیاتو

انتهای پیام

روش سبز كردن هسته پرتقال