آموزش نقاشی چهره با مداد ساده


آموزش نقاشی چهره با مداد ساده

رشد و پیشرفت در آموزش طراحی چهره به مرور حاصل می شود با صبر و حوصله کار را با مداد و ذغال و سپس با آب مرکب و قلم مو آغاز کنید، تا پیش از…


پخش آنلاین ویدئو

گام به گام آموزش طراحی چهره

یکی از مباحث مورد علاقه در طراحی و نقاشی، طراحی چهره است. آموزش طراحی چهره می­تواند با ابزار مختلف نقاشی از جمله رنگ روغن، آبرنگ، پاستل، مداد رنگی و سیاه قلم صورت گیرد. ازاین­رو، آموزش و یادگیری هرکدام از این مهارت­ها می­تواند گامی تکمیلی در این راستا باشد. برای بسیاری از هنرجویان، طراحی چهره غول بزرگی است و تصور می­کنند حتما باید یک نقاش حرفه­ای باشند تا از پس آن برآیند! تا جاییکه پا روی علایق خود می­گذارند و طراحی از منظره و نقاشی اشیای بی­جان را که در نگاه اول آسانتر به نظر می­آیند را برمی­گزینند.

رشد و پیشرفت در آموزش طراحی چهره مثل هر فرآیند پیچیده دیگری، به مرور حاصل می شود. با صبر و حوصله کار را با مداد و ذغال و سپس با آب مرکب و قلم مو آغاز کنید، تا پیش از مرحله استفاده از رنگ بتوانید تصاویر دلخواهتان را نقاشی کنید.

در ابتدای مقاله توضیحــی کلــی و کاربــردی در مــورد وســایلی کــه بطــور حیاتــی در آموزش طراحــی چهــره بــه کار مــی رونــد ارائــه داده ایــم، طبــق تجربــه و مطالعــه کــه چــه وسایلی بخرید و چگونــه اســتفاده کنیــد تــا آثــار نقاشــی و پــول شــما حیــف نشــود. و در بعد از معرفی وسایل، به آموزش ابتدایی طراحی چهره به صورت مرحله به مرحله میپردازیم. با ما همراه باشید.

معرفی وسایل برای آموزش طراحی چهره

وسایل مورد نیاز پایه و ابتدایی طراحی چهره

وسایل حرفه ای و مکمل در آموزش طراحی چهره

در پاراگراف قبل وسایلی را معرفی کردیم که برای شروع آموزش طراحی چهره نیاز بود و در این قسمت ابزار مکملی را معرفی می کنیم تا طراحی های ما حرفه ای تر دیده شود.

آیا لزوم داشتن وسایل مکمل و حرفه ای در طراحی چهره کمک میکند؟

بنظر شما داشتن وسایل حرفه ای در آموزش طراحی صورت چقدر تاثیرگذار است!، هیچ لزومی ندارد که با داشتن وسایل طراحی حرفه ای از بهترین برند ها ما بتوانیم طراحی فوق العاده ای انجام دهیم، طراحانی که به مرحله پختگی میرسند با یک خودکار بیک هم می توانند نقاشی های ارزشمندی ترسیم کنند ولی برای طراحی راحت تر و حرفه ای تر وسایل با کیفیت به ما کمک می کند.

مداد و انواع حالت های استفاده از آن؟

مداد یکی از پر کاربردترین وسایل طراحی و پیش نیاز آموزش نقاشی است، این وسعت بدلیل حالت های مختلف گرفتن مداد در دست و فرم نوک آن می باشد. در تصویر فرم های گرفتن مداد نشان داده شده است و توضیح آن ها در خصوص آموزش طراحی با مداد در زیر تصویر قرار دارد.

گرفتن مداد به شیوه نوشتن

در این حالت برای ترسیم خط های نازک و مشخص از نوک مداد استفاده میشود و با اندکی شیب از زاویه کنار مداد برای خط های پهن تر استفاده می کنیم.این حالت تسلط طراح برای اضافه کردن جزئیات را نشان می دهد و همچنین بعضی طراحان برای شروع طراحی و اسکیس ( طراحی سریع و اولیه ) چهره از این حالت استفاده می کنند.

گرفتن مداد به کف دست

این حالت بیشتر برای طراحی فرم چهره استفاده می شود تا کم کم با خطوط محکم چهره را نهایی کنیم. مزیت این حالت طراحی سریع چهره و حرکت آزادانه دست و حرکت از ناحیه آرنج و شانه می باشد و بدلیل فشار کم خطوط کم رنگی بر روی کاغذ ثبت می شوند که اصلاح و تکمیل آن ها راحت تر است.اغلب طراحان چهره از این روش برای شروع طراحی و مشخص کردن نسبت و فرم چهره استفاده می کنند.استفاده دیگر این حالت برای سایه زدن با پهنای مداد می باشد.

آموزش ابتدایی طراحی چهره صورت (گام به گام)

برای یادگیری کافیست به ترس خود غلبه کنید، به توانایی­ هایتان ایمان داشته باشید و تلاش کنید. در این قسمت از مقاله آموزش اصول ابتدایی طراحی چهره به صورت مرحله به مرحله آموزش داده­ شده ­است تا بتوانید به کمک آن از پس این غول بی شاخ و دم برایید!

مرحله اول: مشخص کردن تناسبات چهره

طراحی چهره را با اندازه­ گیری بخش اصلی سرمدل شروع کنید. نسبت پهنا به ارتفاع را با چهار علامت مشخص کنید. کاغذ را طوری تقسیم کنید که در قسمت زیرین فضای خالی باقی بماند. سپس به کمک خطوط افقی سر را به سه قسمت مساوی تقسیم کنید:

در قدم بعدی با یک خط افقی ارتفاع صورت را به دو نیمه مساوی تقسیم کنید تا حدود خط چشم مشخص شود. با تقسیم این خط افقی به پنج قسمت مساوی، اندازه چشم­ها مشخص می­شود. آنچه در آموزش طراحی صورت باید در نظر داشته ­باشید اینست که فاصله میان دو چشم برابر با یک چشم است. محل تلاقی خط عمودی میانی با خط یک سوم پایینی نوک بینی است. با تقسیم فاصله این نقطه تا نقطه انتهایی صورت به نسبت یک سوم و دو سوم، خط میانی لب­ها را نیز مشخص کنید.

مرحله دوم: آموزش طراحی چشم­ ها

مرحله بعدی در آموزش طراحی چهره، طراحی چشم ­هاست. برای اینکار ابتدا خطوط بیرونی چشم و پلک­ های بالا و پایین را با خطوط ابتدایی مشخص کنید. با در نظر گرفتن فاصله­های دقیق، جزییات را اضافه کنید. ابتدا محل سایه­ ها را مشخص و سپس آن را تکمیل کنید. هنگام آموزش طراحی چشم ها به این نکته توجه کنید که لبه بالایی از لبه پایینی و قسمت بالایی عنبیه از قسمت پایینی و سمت راست، تیره­تر هستند. اگر برای طراحی از سبک سیاه قلم استفاده می­کنید، با استفاده از محوکن، سایه­ ها را محو کنید و با کنته به تیرگی­ ها بیفزایید.

مرحله سوم: آموزش طراحی بینی

قدم بعدی در طراحی چهره، آموزش طراحی بینی است. ابتدا خطوط و فرم کلی بینی و طول و پهنای تیغه­ ها را مشخص کنید. جزییات شامل فرم پره­ ها را به آن بیفزایید. سایه زیر بینی و فاصله بین دوچشم را با با روشن­تر کردن تیغه بینی بین دوچشم نسبت به فرو رفتگی چشم مشخص کنید. سایه ­های بینی را ایجاد کنید. نورهای روی بینی را در طراحی سیاه قلم با استفاده از پاک­ن مدادی و در نقاشی با رنگ روغن با رنگ روشن­تر مشخص کنید.

در ادامه آموزش طراحی ابرو ها، لب، گوش،مو و جزییات نهایی را آموزش خواهیم داد.

مشاهده ادامه آموزش طراحی و نقاشی

آموزش نقاشی چهره با مداد ساده