عیدی بازنشسته ها


عیدی بازنشسته ها

رییس کانون بازنشستگان سازمان تامین تهران درباره رقم عیدی و میزان افزایش حقوق ۱۴۰۱ بازنشستگان توضیح داد.


خبر جدید برای بازنشستگانعیدی امسال چقدر است؟

علی دهقان‌کیا درباره رقم عیدی امسال بازنشستگان گفت: هنوز برای تعیین تکلیف رقم عیدی بازنشستگان هیچ اقدامی انجام نشده است و پارسال بازنشستگان به اندازه حقوق یک ماه عیدی دریافت کردند.

وی با اشاره به این‌که پیشنهادی برای افزایش عیدی بازنشستگان، افزود: در این خصوص پیگیری‌هایی دارد صورت می‌گیرد که بازنشستگان هم باید مثل شاغلان عیدی دریافت کنند.

 رییس کانون بازنشستگان سازمان تامین تهران عنوان کرد: در حال حاضر شاغلان حداقل دو ماه و حداکثر سه ماه حداقل دستمزد عیدی دریافت می‌کنند، اما وقتی افراد بازنشسته می‌شوند، به یک‌باره همه این ارقام افت پیدا می‌کند و فقط یک ماه عیدی پرداخت می‌کنند.

دهقان‌کیا متذکر شد: البته پارسال به اندازه یک ماه حداقل حقوق عیدی پرداخت شد و سال‌های ماقبل آن، کمتر از این بود. در هر صورت افزایش عیدی کارگران پیگیری می‌شود و منتظر هستیم که ببینیم دولت در این خصوص چه خواهد کرد.

میزان افزایش حقوق ۱۴۰۱ بازنشستگان

رییس کانون بازنشستگان سازمان تامین تهران در خصوص میزان افزایش حقوق سال آینده بازنشستگان نیز گفت: افزایش حقوق مربوط به شورای عالی کار است. طبق ماده ۱۱۱ قانون کار که حداقل‌بگیران هستند، ارتباط پیدا می‌کند به تصمیمی که در شورای عالی کار گرفته می‌شود.

دهقان‌کیا افزود: شورای عالی کار تاکنون هیچ تصمیمی در رابطه با حداقل دستمزد نگرفته است و هر تصمیمی که شورا بگیرد و در نهایت سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولت به توافق برسند، آن را مبنای حداقل دستمزد بازنشستگان قرار می‌دهند و در رابطه با سایر سطوح نیز بعدا سازمان تامین باید از طریق دولت پیگیری کنند که به یک توافقی برسند.

بیشتر بخوانید: اصلاح احکام و پرداخت کامل معوقات اجرای طرح متناسب‌سازی بازنشستگان

آخرین وضعیت همسان‌سازی حقوق بازنشستگاندر جلسه نمایندگان با وزیر کار چه گذشت؟

چند سناریو برای بودجه ١۴٠١ ۴٠ درصد قدرت خرید مردم کم می‌شود؟

وضعیت سخت درآمدی بازنشستگان

رییس کانون بازنشستگان سازمان تامین تهران در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر وضعیت درآمدی بازنشستگان تقریبا یک‌سوم سبد هزینه خانوار است و در یک شرایط بسیار سختی به سر می‌برند.

دهقان‌کیا تصریح کرد: بازنشستگان با توجه به این‌که ۳۰، ۳۵ سال کار کرده‌اند، اما امروز در شرایط مناسبی زندگی نمی‌کنند و تمام ظرفیت‌هایشان پر است و به سختی زندگی‌شان تامین می‌شود.

وی تاکید کرد: انتظار ما از دولت فعلی، آقای رییسی و آقای عبدالملکی به عنوان وزیر کار که رییس شورای عالی کار نیز است، این است که باز دوباره به ما این وعده را ندهند که در آینده قرار است با کم کردن تورم، سبد هزینه خانوار را بالا ببریم و سفره خانوار را پررنگ‌تر کنیم.

رییس کانون بازنشستگان سازمان تامین تهران متذکر شد: تاکنون از این وعده‌ها زیاد داده شده، اما هیچ کدام از این وعده‌ها اتفاق نیفتاد که ما بدانیم که دولت می‌تواند تورم را پایین آورد.

دهقان‌کیا گفت: در ماده ۴۱ قانون کار دو بند وجود دارد. یک بند، تورم بانک مرکزی است و بند دوم می‌گوید اگر این تورم جواب‌گوی سفره خانوار نبود، باید از سبد هزینه خانوار استفاده کنیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر سبد هزینه خانوار ۱۲ میلیون تومان است. ما افزایش تا این حد را نداریم، اما فاصله حقوق بازنشستگان تا این عدد، یک سوم است و حقوق بازنشستگان، فقط ۱۰ روز ماه را تامین می‌کند. اما من معتقدم که این شکاف بیشتر از این نباید شود.

رییس کانون بازنشستگان سازمان تامین تهران خاطرنشان کرد: دولت امسال باید کاری کند که این شکاف بیشتر نشود و اگر این شکاف بیشتر شود، قابل تحمل نیست.

مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری

مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۱، در حدود ۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معادل یک میلیون و پانصد هزار تومان می باشد. همچنین، نحوه تعیین عیدی بازنشستگان کشوری برای سال ۱۴۰۰ ، تابع ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت و تصمیم هیات وزیران می باشد.

بازنشستگان کشوری همچون کارمندان مشغول به کار در بخش دولتی، از حقوق و مزایای متعددی برخوردار می باشند. حق دریافت حقوق بازنشستگی ماهیانه، بیمه و پاداش پایان خدمت بازنشستگی، نمونه هایی از این حقوق می باشند.

یکی از حقوق قانونی بازنشستگان کشوری که در ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مورد تصریح قرار گرفته است، حق دریافت عیدی بوده که پاداش آخر سال نیز نامیده می شود. با توجه به شرایط اقتصادی پیش آمده، این سوال مطرح می گردد که میزان افزایش پاداش آخر سال بازنشستگان کشوری به نسبت عیدی سال گذشته آن ها چقدر بوده و در نتیجه مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۱چقدر می باشد؟

به همین دلیل در این مقاله، نخست به بررسی مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۱ پرداخته، سپس در مورد نحوه تعیین عیدی بازنشستگان کشوری برای سال ۱۴۰۰ ، توضیحاتی را ارائه خواهیم نمود.

مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۱

مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۱، همانند سال های گذشته، توسط دولت و به موجب مصوبه هیات وزیران تعیین شد و بنابراین، میزان پاداش آخر سال بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۰  ، به اندازه مبلغ عیدی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۰ مورد تصویب قرار گرفت.

از آنجا که طبق ضوابط مالی ناظر بر تنظیم بودجه سال ۱۴۰۱ ، میزان عیدی کارکنان دولت، ۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال معادل یک میلیون و پانصد هزار تومان تعیین گردیده بود، هیات دولت نیز در جلسه ای که  برگزار نمود، مبلغ عیدی سال ۱۴۰۰ بازنشستگان کشوری را یک میلیون و پانصد هزار تومان مورد تصویب نهایی قرار داد.

نحوه تعیین عیدی بازنشستگان کشوری برای سال ۱۴۰۱

نحوه تعیین و محاسبه عیدی سال ۱۴۰۰ بازنشستگان کشوری، به موجب ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت، به دولت واگذار شده است: « دولت موظف است اعتباری که هر ساله برای پرداخت عیدی به کارکنان خود تخصیص می ‌دهد، اعم از نقدی یا غیر نقدی، به طور‌ مساوی به کلیه کارکنان خود پرداخت نماید، این امر شامل کلیه وزارتخانه ‌ها، سازمان ‌ها، مؤسسات و شرکت ‌های دولتی… می شود… »

در اجرای این ماده، هیات دولت، هر ساله با برگزاری جلسه ای در بهمن ماه، اقدام به تعیین پاداش آخر سال کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری می نماید. نتیجه این جلسه، در قالب یک مصوبه منتشر گشته و به دستگاه های اجرایی ابلاغ می گردد.

لازم به ذکر است که متن ماده ۲ و تبصره مربوط به آن از مصوبه هیات وزیران در خصوص پرداخت عیدی بازنشستگان کشوری برای سال ۱۳۹۹ به شرح ذیل می باشد: 

هیأت وزیران در جلسه سال گذشته به پیشنهاد شماره ۶۴۱۴۷۲ مورخ ۱۳۹۸۱۱۶ سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده واحده قانون نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مصوب ۱۳۷۴ و ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶ تصویب کرد :

ماده ۲ – میزان پرداخت پاداش آخر سال ( عیدی ) بازنشستگان ، مستمری ‌بگیران ، حقوق وظیفه از کار افتادگی ، حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق بازنشستگی کشوری ، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق ‌های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان از کار افتاده کلی نیز به مبلغ ثابت دوازده میلیون ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال حسب مورد از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگی یا دستگاه اجرایی ذی ‌ربط قابل پرداخت است .

تبصره ـ عیدی بازنشستگان مشمول صندوق بازنشستگی کشوری که حق عائله‌ مندی ، اولاد و بیمه خدمات درمانی آن ها را صندوق مذکور پرداخت نموده است ، توسط آن صندوق قابل پرداخت است . سایر مواردی که مشمول صندوق‌ های مندرج در بند ۲  نیستند ، از محل اعتبارات دستگاه اجرایی ، سازمان یا شرکت دولتی ذی‌ ربط قابل پرداخت است.

سوالات متداول

۱- مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۱ چقدر می باشد؟

۲- نحوه تعیین عیدی بازنشستگان کشوری برای سال ۱۴۰۱ به چه صورت است؟

۳- تاریخ مشخص شدن قطعی مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۱ چه زمانی است؟

عیدی بازنشسته ها