روز مرد چه تاریخیه


روز مرد چه تاریخیه

روز پدر سال ۱۴۰۰ در چه تاریخی است؟ تاریخ دقیق روز مرد و روز پدر در سال نود و نه, بهترین هدیه برای روز پدر, هدیه برای شوهر, هدیه به مرد تاریخ روز پدر سال


روز پدر امسال تاریخ روز پدر سال ۱۴۰۰ راهنمای انتخاب هدیه روز پدر

روز پدر سال ۱۴۰۰ در چه تاریخی است؟ تاریخ دقیق روز مرد و روز پدر در سال نود و نه, بهترین هدیه برای روز پدر, هدیه برای شوهر, هدیه به مرد

تاریخ روز پدر سال ۱۴۰۰

در روز سیزدهم ماه رجب هر سال روز پدر و روز مرد می باشد و این روز مصادف با روز تولد امام علی (ع) است.

۲۶ بهمن سال ۱۴۰۰، مصادف با ۱۳ رجب تولد اولین امام شیعیان حضرت علی (ع) می باشد.این روز را روز پدر نام نهاده اند.

در کشور آمریکا روز ۲۱ ژوئن روز پدر است.

روز پدر

روز پدر روزی است برای بزرگداشت پدرها.در ایران روز پدر در ۱۳ رجب زادروز حضرت علی بن ابیطالب (ع) ، اولین امام شیعیان گرامی داشته می‌شود.

قبل از انقلاب اسلامی، روز ۲۴ اسفند زادروز رضا شاه بر پایهٔ گاهشمار ایرانی روز پدر نامیده می‌شد. اما پس از انقلاب اسلامی روز پدر به زادروز علی ابن ابی طالب امام نخست شیعیان تغییر یافت.

در بسیاری کشورها روز پدر، سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن در نظر گرفته شده‌است. این روز در ادامهٔ روز مادر و قدردانی از مادران است.

روز پدر در سایر کشورها

روز پدر در آلمان

روز پدر در آلمان(به آلمانی|Va e ag) نسبت به دیگر کشورهای جهان متفاوت است.روز عروج مسیح به آسمان به عنوان روز پدر در نظر گرفته شده‌است (روز سه شنبه، چهل روز پس از عید پاک). این روز، یک تعطیلی رسمی است و در برخی مناطق آلمان به آن «روز مرد» (به آلمانی: Mä e ag) یا «روز آقایان» (به آلمانی: He e ag) نیز می‌گویند.

روز پدر در آمریکا

در آمریکا روز پدر در سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن جشن گرفته می‌شود. این روز اولین بار در ۱۹ ژوئن ۱۹۱۰ در اسپوکین گرامی داشته شد.

روز پدر به شکل امروزی آن از سوی سونورا اسمارت داد زادهٔ آرکانزاس ایجاد شد. پدر او ویلیام جکسون اسمارت، یکی از کهنه سربازان دوران جنگ داخلی آمریکا بود، او به تنها شش فرزندش را در اسپوکین بزرگ کرده بود.دختر او سونورا، بسیار تحت تاثیر تلاش‌های آنا جارویز برای جا انداختن روز مادر قرار گرفته بود، برای همین او روز ۵ ژوئن زادروز پدرش را به عنوان روز پدر معرفی کرد اما آمادگی لازم برای برگزاری مراسم بزرگداشت را نداشت درنتیجه مراسم به سومین یکشنبهٔ ژوئن منتقل شد.

خیلی زود ویلیام جنینگ برایان به صورت غیر رسمی از این مراسم حمایت کرد. در ۱۹۱۶ خانوادهٔ وودرو ویلسون رئیس جمهور وقت نیز برای او مراسم بزرگداشت روز پدر را برگزار کردند. در ۱۹۲۴ کالوین کولیج رئیس جمهور آن دوران پیشنهاد کرد که روز پدر به عنوان یک روز ملی شناخته شود.

روز پدر در اسپانیا

روز پدر (به اسپانیایی: El Día del Pad e) در روز جشن یوسف مقدس، در ۱۹ مارسگرامی داشته می‌شود. در این روز مقدس، بانک‌ها و بسیاری از مغازه‌ها تعطیل اند.

روز پدر و تاریخ روز پدر سال ۱۴۰۰

روز پدر در استرالیا

مردم در استرالیا، در اولین یکشنبهٔ سپتامبر روز پدر را گرامی می‌دارند، این روز تعطیلی عمومی نیست. هر ساله در ۳۲ شهرستان ایالت ویکتوریا برای بزرگداشت پدرها و نشان دادن اهمیت نقشی که آن‌ها در تربیت فرزندان دارند، جشنی برگزار می‌شود و به پدران برگزیده «جایزهٔ پدر سال» داده می‌شود.

روز پدر در ایتالیا

در ایتالیا، مطابق سنت‌های کاتولیک روم، روز پدر در ۱۹ مارس، «روز یوسف مقدس» (به ایتالیایی: Fes a di Sa Giuseppe) گرامی داشته می‌شود. این روز یک تعطیلی عمومی نیست.

روز پدر در پاکستان

در پاکستان روزی به نام روز پدر وجود ندارد. تنها آن‌هایی که از آمریکایی‌ها تاثیر گرفته‌اند به پیروی از آن‌ها سومین یکشنبهٔ ژوئن را به عنوان روز پدر گرامی می‌دارند.

روز پدر در ژاپن

در ژاپن در سومین یکشنبهٔ ژوئن روز پدر گرامی داشته می‌شود. این روز تعطیل عمومی نیست.

روز پدر در کانادا

روز پدر در کانادا در سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن گرامی داشته می‌شود، این روز یک تعطیلی عمومی نیست. معمولا افراد در این روز، روز خود را با پدر خانواده سپری می‌کنند، جشن کوچکی می‌گیرند و هدیه می‌دهند.

روز پدر در کره

در کره، روز پدر و مادر در ۸ مه هر سال گرامی داشته می‌شود. این روز تعطیل رسمی نیست.

روز پدر در مالزی

در مالزی در سومین یکشنبهٔ ژوئن روز پدر گرامی داشته می‌شود. این روز تعطیل عمومی نیست.

البته اگر تاكنون به فكر خريد هديه روز پدر نيفتاديد و يا نمي‌دانيد كه چه مي‌خواهيد بخريد، پيشنهاد ما را درباره خريد يك يا بعضي از اين هدايا جدي بگيريد. البته اين را هم اضافه كنيم كه شاد كردن همسر يا پدر خانواده آن هم در روز خاصي مثل روز پدر ، تنها از طريق خريد هديه ميسر نمي‌شود.

شما هم مي‌توانيد در نقش همسر و حتي فرزند، شرايطي را براي او فراهم كنيد كه در فضاي خانه احساس راحتي و آرامش بيشتري كند. مطمئن باشيد اين كار براي او به‌مراتب لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

پیشنهادهایی ویژه برای خرید هدیه روز پدر

۱-اگر پدر و همسرتان به انجام دادن كارهاي فني خانه علاقه‌منداست و هيچ‌كس را مثل خودش قبول ندارد، جعبه ابزار بهترين كادويي است كه شما مي‌توانيد به عنوان هدیه روز پدر خريداري كنيد براي اين انتخابتان بايد از ۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان بپردازيد.

۲- یکی دیگر از پیشنهادهای ما برای خرید هدیه روز پدر يك كيف كار مناسب با شغل و موقعيت اجتماعي همسر يا پدرتان است. كيف‌هاي چرم نسبت‌به بقيه كيف‌ها شيك‌تر هستند. هيچ‌وقت مد نمي‌شوند، هيچ‌وقت هم از مد نمي‌افتند. چرم، جذابيت و برازندگي بيشتري به آقايان شيك پوش مي‌دهد.

هدیه روز پدر

۳- یکی دیگر از پیشنهاد های ما برای خرید هدیه روز پدر خرید ادکلن است.حق انتخاب ادكلن همسرتان بعد از ازدواج با شماست! پس درنهايت زرنگي، ادكلني را كه مي‌پسنديد برايش هديه بخريد. براي اين گزينه از ۳۵ تا ۱۴۰ هزار تومان كنار بگذاريد.

۴-یکی دیگر از ایده هایی که برای خرید هدیه روز پدر میتوانیم به شما پیشنهاد بدهیم خرید كيف پول چرم است.اگر مي‌خواهيد اين پيشنهاد را انتخاب كنيد، كنجكاوانه، سراغ كيف پول پدرتان برويد و نگاهي بيندازيد. اگر كهنه شده و سال‌ها است كه عوض نشده، شما بهترين گزينه را پيدا كرديد. قيمتش هم حدود ۱۵تا ۴۵ هزار تومان است.

۵- پيراهن هم كه هميشه كادوي خوبي به عنوان هدیه روز پدر برای باباهاست؛ هم تك خواهد بود و هم زيركانه. شما مي‌توانيد با ۱۵ تا ۳۵ هزار تومان براي پدر و يا همسر خود كه كمي چاق شده يك پيراهن چارخونه ريز هديه بگيريد.

۶-یکی دیگر از ایده های جالب برای خرید هدیه روز پدر  خريدن يك دست لباس ورزشي است.اگر پدرتان به سن بازنشستگي رسيده، اوقات فراغت بيشتري دارد. پس مي‌توانيد با خريدن يك دست لباس ورزشي او را به ورزش‌كردن تشويق كنيد. قيمت اين دست لباس بين ۲۰ تا ۴۵ هزار تومان است.

۷-يك مجمـوعـه از محصولات بهداشتي مردانه، هديه مناسبي براي روز پدر است. براي گرفتنش هم كافيست كه اول ۱۵ هزار تومان كنار بگذاريد.

۸-كمربند هم يكي از کادوهایی است که میتوانید برای هدیه روز پدر بخرید،اما دقت كنيد كه كمربند را بر حسب سنشان انتخاب كنيد. قيمت اين كالا حدود ۱۵ تا ۷۵ هزار تومان است.

بهترین هدیه برای روز پدر

۹-بسياري از آقايان به وسايل سرگرم‌كننده گرايش دارند. پس مي‌توانيد با سفارش پازل چهره (پيشنهاد: يكي از عكس‌هاي عروسي‌تان) او را غافلگير كنيد. با اين انتخاب چند نشان را با يك تير زديد.

۱۰- اگر هم الان همسرتان از اين لوازم ضروري بي‌نياز است، سراغ يك كادوي لوكس مثل دكمه سردست يا انگشتر برويد تا سليقه شما را در مهماني‌هاي رسمي و عروسي‌ به رخ دوستانش بكشد!

۱۱-همچنين اگر باز هم برای خرید هدیه روز پدر به دنبال تنوع بيشتري هستيد، ما به شما ساعت، موبايل، ريش‌تراش، جاكليدي، جا كارتي، خود نويس‌هاي شكيل و… را پيشنهاد مي‌كنيم.

اشعار زیبای روز پدر

ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺗﻮ ﺑﻮﺩﮐﻪ ﺳﻘﻒ ﺑﺮ ﺳﺮﻣﺎﻥ ﺧﺮﺍﺏ ﻧﺸﺪ

ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺗﻮ ﺑﻮﺩﮐﻪ ﺩﯾﻮﺍﺭﻫﺎ ﻣﺤﮑﻢ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﺑﻮﺩﻧﺪ

ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺗﻮ ﺑﻮﺩﮐﻪ ﻣﺎﺑﻪ ﺻﺪﺍﻗﺖ ﭘﻨﺠﺮﻩﻫﺎ ﺍﯾﻤﺎﻥ ﺩﺍﺷﺘﯿﻢ

ﭘﺪﺭ ﺭﻓﺘﻪ ﺍﺳﺖﻭ ﻣﻦ ﻫﻨﻮﺯ ﻓﮑﺮ می‌کنمﮐﻪ ﺷﺎﻧﻪ‌ﻫﺎﯼ ﺍﻭﺩﺭ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺳﺘﻮﻥﻫﺎﯼ ﺍﯾﻦ ﺧﺎﻧﻪ ﺑﻪ ﺟﺎ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﺍﺳﺖ

بابک زمانی

در چشم‌های پدرخدا زندگی می‌کردهیچ وقت نمی‌شددر چشم‌هایش نگاه کرد وبا او حرف زدهیچ وقت نمی‌شدبه چشم‌هایش خیره شد

علیرضا اسفندیاری

نیم ساعت پیش،خدا را دیدمکه قوز کرده با پالتوی مشکی بلندشسرفه کناندر حیاط از کنار دو سرو سیاه گذشتو رو به ایوانی که من ایستاده بودم، آمدآواز که خواند، تازه فهمیدمپدرم را با او اشتباهی گرفته‌ام

حسین پناهی

ای بی‌خبر بکوش که صاحب خبر شویتا راهرو نباشی کی راهبر شوی

در مکتب حقایق پیش ادیب عشقهان ای پسر بکوش که روزی پدر شوی

دست از مس وجود چو مردان ره بشویتا کیمیای عشق بیابی و زر شوی

خواب و خورت ز مرتبه خویش دور کردآن گه رسی به خویش که بی خواب و خور شوی

حافظ

گر پدر دعوی خدائی کردمن خدا دوستم خرد پرورد

هست بسیار فرق در رگ و پوستاز خدا دوست تا خدائی دوست

من به جرم نکرده معذورمکز بزهکاری پدر دورم

پدرم دیگر است و من دگرمکان اگر سنگ بود من گهرم

صبح روشن ز شب پدید آیدلعل صافی ز سنگ می‌زاید

نتوان بر پدر گوائی دادکه خداتان از او رهائی داد

گر بدی کرد چون به نیکی خفتاز پس مرده بد نباید گفت

هرکجا عقل پیش رو باشدبد بد گو ز بد شنو باشد

هرکه او در سرشت بد گهرستگفتنش بد شنیدنش بترست

بگذرید از جنایت پدرمبگذارید از آنچه بی‌خبرم

(پاسخ بهرام گور به ایرانیان هفت پیکر)

نظامی

بار دگر زنده شد کودکیم پشت درخانه ما منتظر، چشم به راه پدر

خسته نباشی پدر رنج و ملالت مبادگرچه هیاهوی ما کاهش دردت نداد

باز پدر آمد و باز عطر خوش نان رسیدباز پدر معنی آرامش و ایمان رسید

زین سو و آن سو شدن کاهش دردت نبوداین که پسر بودمت پاسخ رنجت نبود

باز خیال تو بود از پس این سال‌هاآمده بوی که باز زنده کنی حال‌ها

باز پدر دیدمت از پنجره آسمانبوی تو را می‌شنوم از در و دیوارمان

ساعد باقری

… پدرم بنده قدیم تو بودعمر در بندگی به سر بردست

بنده‌زاده که در وجود آمدهم به روی تو دیده بر کردست

خدمت دیگری نخواهد کردکه مرا نعمت تو پروردست…

(بخشی از یک قصیده در مدح)

سعدی

مظهرِ بر صبر و وفا ای پدرم، ای پدرمفخر منی من به فدایت، گهرم ای پدرم

پیرشدی باز که شیری تو پناهم شده‌ایگر تو نباشی به خدا در خطرم ای پدرم

پای توبوسم که ببخشی تو خطایم ز کرمنیک بدانم که ترا، بد پسرم، ای پدرم

گرچه خودم یک پدرم، صاحبِ بر یک پسرمباز تویی قوّت دل، تاج سرم، ای پدرم

شاد شوی شاد شوم، خنده کنی خنده کنمباغم واندوهِ تو من خون جگرم ای پدرم

دست نوازش به سرم چون بکشی، غصّه رودکاش تو باشی همه عمرم به برم ای پدرم

مهرِ تو باجان بخرم بی تو فقیرم به جهانبا تو ولی صاحبِ هر سیم و زرم ای پدرم

خسته زِ هر سو که بیایم بنشینم به برتراحت و آسوده، زِ هر دردِ سرم ای پدرم

گرچه نگفتی که چرا خون جگری خسته دلیمن پدرم، راز تو را، باخبرم ای پدرم

پیرِ فداکارِ جفا دیده چو بینم، به خداچهره زیبای تو آید نظرم، ای پدرم

روح اله فردی شکراب

روز سیزدهم ماه رجب روز پدر و مرد است که روز ولادت حضرت علی است و امسال ۲۶ بهمن ماه، مصادف با ۱۳ رجب است و این روز را روز پدر می نامند.

بهترین هدیه برای روز پدر شامل ابزار صنعتی و جعبه ابزار( در صورتی که پدر فنی کار است)، خرید کیف پول و یا کیف کار، عطر و اودکلن، خرید کت و شلوار و البسه مورد علاقه، خرید محصولات بهداشتی مانند ریش تراش، خرید ساعت مچی و … می باشد.

روز پدر ۱۴۰۰ ❤️ | روز مرد ۱۴۰۰ چندمه ؟ | ولادت امام علی سال ۱۴۰۰ روزی است ؟

روز پدر ۱۴۰۰ | روز مرد اسفند ۱۴۰۰ | ولادت امام علی سال ۱۴۰۰ چه روزی است ؟

روز پدر سال ۱۴۰۰ چه روزی است ؟ روز مرد سال ۱۴۰۰ چندمه روز جهانی مرد ۲۰۲۲

رسانه تفریحی سنتر در این مطلب ، به بررسی تاریخ دقیق روز پدر ۱۴۰۰ و روز مرد ۱۴۰۰ در تقویم شمسی – قمری – میلادی، استوری و کلیپ تبریک و پیامک آن پرداخته است .

تاریخ دقیق روز مرد (پدر) در سال ۱۴۰۰

تاریخ روز پدر در تقویم سال ۱۴۰۰ به شمسی

تاریخ دقیق روز پدر و روز مرد در تقویم شمسی ۱۴۰۰ مصادف است با :

تاریخ دقیق روز پدر ۹۹ در تقویم قمری ۱۴۴۳

تاریخ دقیق روز پدر و روز مرد سال ۹۹ در تقویم قمری ۱۴۴۳ مصادف است با :

تاریخ دقیق روز مرد و روز پدر ۱۴۰۰ در تقویم میلادی ۲۰۲۲

تاریخ دقیق روز مرد و روز پدر ۱۴۰۰ در تقویم میلادی ۲۰۲۲ مصادف است با :

روز پدر (روز مرد) در تقویم ۱۴۰۰ چند شنبه است ؟

تاریخ روز جهانی مرد سال ۱۴۰۰

تاریخ روز جهانی مرد در تقویم شمسی برابر است با :

روز جمعه ۲۸ ماه آبان سال ۱۴۰۰

تاریخ روز جهانی مرد در تقویم قمری برابر است با :

روز ۱۳ ماه ربیع الثانی سال ۱۴۴۳

تاریخ روز جهانی مرد در تقویم میلادی برابر است با :

روز ۱۹ ماه نوامبر سال ۲۰۲۱

مطالب مرتبط :

متن و پیامک تبریک روز پدر ۱۴۰۰

کلیپ تبریک روز پدر ۱۴۰۰

ولنتاین ۱۴۰۰

دانلود گلچین مولودی ویژه روز پدر سال ۱۴۰۰

—–

کلیپ های تبریک ویژه روز پدر ۱۴۰۰

……

۱۹ نوامبر، روز جهانی مرد ۲۰۲۱ تاریخچه و نماد

هرساله در روز جهانی مرد کنفرانس‌ها، سمینارها و برنامه‌های متنوعی در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود تا بار دیگر توجه مردم را به سلامت جسمی و روانی مردان، مشارکت آنها در خانه، مراقبت از فرزندان و دیدگاه نادرست به جنس مخالف جلب کند.

روز جهانی مرد چه روزی است؟ 

در تقویم جهانی، ۱۹ نوامبر هرسال روز جهانی مرد ( I e a io al Me ’s Day) است. این روز در سال ۲۰۲۰ با ۲۹ آبان ۱۳۹۹ برابر است.

تاریخچه روز جهانی مرد

پرفسور توماس استر ۷ فوریه ۱۹۹۲ را به نام روز جهانی مرد تعیین کرده است. این رویداد در روز یکشنبه ۸ فوریه ۱۹۹۱ تصویب شد. ابتدا این روز تنها در تعداد کمی از کشورها به رسمیت شناخته می‌شد اما از سال ۱۹۹۹ به تدریج به تعداد آنها اضافه شد تا اینکه در حال حاضر بیش از ۶۰ کشور جهان این روز را به رسمیت می‌شناسند.

هدف روز جهانی مرد

هدف از برگزاری روز جهانی مرد را می‌توان در تمرکز بر سلامت مردها، بهبود روابط، ترویج برابری جنسیتی و همچنین نشان دادن نقش مثبت مرد در جامعه دانست. این روز فرصتی را برای همه مردان فراهم می‌کند تا نشان دهند که آنها همواره به جامعه و خانواده خود کمک می‌کنند و در مراقبت از فرزند خود به همسرشان یاری می‌رسانند.

همچنین این مناسبت نشان می‌دهد که همه مردها آدم‌های زورگو و منفعت طلبی که در ذهن اکثریت جنس مخالف وجود دارد، نیستند. روز جهانی مرد روزی است که همه از مردهایی که هر روزه در محل کار خود جهت تلاش و فداکاری برای خانواده و کشور خود مشغول به فعالیت هستند و سعی می‌کنند به عنوان یک شهروند جامعه نقش سازنده‌ای را هم برای خانواده خود و هم برای جامعه ایفا کنند، جشن بگیرند.

نماد مردان

نماد مردان، نماد مریخ دایره‌ای است که یک فلش در گوشه سمت راست بالا وجود دارد. از این نماد در متن‌های باستانی برای نمایش سپر و شمشیر جنگ استفاده می‌شد. این نماد علاوه بر مشخص کردن جنس مذکر، برای نشان دادن سیاره مریخ و عنصر آهن در شیمی هم استفاده می‌شود. از این نماد همچنین برای نشان دادن مارس (خدای روم)، آرس (خدای یونان)، لوگوی کارخانه ولوو و سرویس‌های بهداشتی مردان استفاده می‌شود.

سیاره مریخ به عنوان نماد آهنگ طبیعی مرگ و زندگی شناخته می‌شود به همین دلیل از مریخ به عنوان سمبل مردانگی، حرکت، تلاشگر، قدرتمند، متمرکز، هدف گرا، پرخاشگر، مشتاق و با انرژی یاد می‌شود.

روز پدر در سایر کشورها

روز پدر در آلمان

روز پدر در آلمان(به آلمانی|Va e ag) نسبت به دیگر کشورهای جهان متفاوت است.روز عروج مسیح به آسمان به عنوان روز پدر در نظر گرفته شده‌است (روز سه شنبه، چهل روز پس از عید پاک). این روز، یک تعطیلی رسمی است و در برخی مناطق آلمان به آن «روز مرد» (به آلمانی: Mä e ag) یا «روز آقایان» (به آلمانی: He e ag) نیز می‌گویند.

روز پدر در آمریکا

در آمریکا روز پدر در سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن جشن گرفته می‌شود. این روز اولین بار در ۱۹ ژوئن ۱۹۱۰ در اسپوکین گرامی داشته شد.

روز پدر به شکل امروزی آن از سوی سونورا اسمارت داد زادهٔ آرکانزاس ایجاد شد. پدر او ویلیام جکسون اسمارت، یکی از کهنه سربازان دوران جنگ داخلی آمریکا بود، او به تنها شش فرزندش را در اسپوکین بزرگ کرده بود.دختر او سونورا، بسیار تحت تاثیر تلاش‌های آنا جارویز برای جا انداختن روز مادر قرار گرفته بود، برای همین او روز ۵ ژوئن زادروز پدرش را به عنوان روز پدر معرفی کرد اما آمادگی لازم برای برگزاری مراسم بزرگداشت را نداشت درنتیجه مراسم به سومین یکشنبهٔ ژوئن منتقل شد.

خیلی زود ویلیام جنینگ برایان به صورت غیر رسمی از این مراسم حمایت کرد. در ۱۹۱۶ خانوادهٔ وودرو ویلسون رئیس جمهور وقت نیز برای او مراسم بزرگداشت روز پدر را برگزار کردند. در ۱۹۲۴ کالوین کولیج رئیس جمهور آن دوران پیشنهاد کرد که روز پدر به عنوان یک روز ملی شناخته شود.

روز پدر در اسپانیا

روز پدر (به اسپانیایی: El Día del Pad e) در روز جشن یوسف مقدس، در ۱۹ مارسگرامی داشته می‌شود. در این روز مقدس، بانک‌ها و بسیاری از مغازه‌ها تعطیل اند.

جایگاه امام علی (ع) نزد پیامبر (ص)

امام علی (ع) در دامن پیامبر رشد و تربیت یافت و او همیشه در رفتار و کردار مانند پیامبر مهربانی‌ها عمل می‌کرد و ادامه دهنده راه او بود. آموزش و پرورش به شیوه پیامبر اکرم (ص)، حضرت علی (ع) را لایق همسری حضرت فاطمه (س) کرد. امام علی همسر خوبی برای دردانه پیامبر و پدری خوب برای فرزندانش بود.

حضرت علی (ع) بین فرزندان خود تفاوتی قائل نمی‌شدند و همین امر باعث احساس قلبی نزدیک امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) شد، به گونه‌ای که حضرت عباس (ع) در واقعه کربلا فرزندان و دارایی‌اش را فدای امام حسین کرد.

حضرت علی را می‌توان به عنوان پدر جامعه شیعه محسوب کرد. «رسول خدا (ص)» فرمودند: أنا وعَلِیٌّ أبَوا هذِهِ الامَّة (من و علی، پدران امت هستیم) (کمال الدین: ص ۲۶۱ ح ۷)

بر اساس این حدیث امام علی پدر معنوی شیعیان امام علی (ع) است و مردان شیعه باید الگوگیری از آن امام را در دستور کار خود قرار دهند. امام علی (ع) اسوه بزرگ شیعیان و یادآور الگوی مناسب زندگی پدرانه است به همین دلیل ولادت حضرت علی (ع) را روز پدر نامگذاری نمودند.

۴٫۸ ۵٫ امتیازات: ۱۳۹۵

روز مرد چه تاریخیه