اعتراض به واریز نشدن یارانه ۲۲ بهمن


اعتراض به واریز نشدن یارانه ۲۲ بهمن

یارانه ۱۰۰ هزار تومانی ۲۲ بهمن شب گذشته به حساب خانوارهای دهک اول تا چهارم واریز شد. اما برخی از مردم می‌گویند اگرچه مشمول شرایط بوده‌اند اما هیچ یارانه‌ای به حساب آنها واریز نشده است.


یارانه معیشتی | واریز یارانه معیشتی | پرداخت یارانه معیشتی

جزئیات جدید از یارانه معیشتی ۲۲ بهمن | چه کسانی یارانه معیشتی دریافت نکردند؟

پریناز ایزدیار ازدواج کرد | خواستگاری آقای بازیگر از پریناز ایزدیار

یارانه ۱۰۰ هزار تومانی ۲۲ بهمن شب گذشته به حساب خانوارهای دهک اول تا چهارم واریز شد. اما برخی از مردم می‌گویند اگرچه مشمول شرایط بوده‌اند اما هیچ یارانه‌ای به حساب آنها واریز نشده است.

فال روزانه امروز | فال روزانه دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰

فال روزانه امروز | فال روزانه یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

پریناز ایزدیار ازدواج کرد | خواستگاری آقای بازیگر از پریناز ایزدیار

افشاگری سام درخشانی در اینستاگرام | پست احساسی و معنادار سام درخشانی برای رابطه بازیگر معروف

یارانه معیشتی این ماه یکی از پر بحث ترین اخبار این روزهاست . رییسی قول داده بود که یارانه معیشتی دی ماه افزایش ۳ برابری داشته باشد. در مورد افزایش یارانه معیشتی دی ماه هیچ مسئولی تاکنون واکنشی نشان نداده است .طبق روال عادی یارانه معیشتی دهم هر ماه به مشمولین پرداخت می شود. در ادامه آخرین اخبار از یارانه معیشتی را می خوانیم. 

بر اساس اعلام دولت و سازمان هدفمندی یارانه‌ها، سرپرستان دهک‌های اول تا چهارم به علاوه افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی مشمول یارانه ۲۲ بهمن بودند.

اما حالا برخی از این افراد می‌گویند رایط دریافت یارانه ۲۲ بهمن را داشته‌اند، اما هیچ مبلغی هنوز برای آنها واریز نشده است. یعنی این افراد یا تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، یا در سال گذشته مشمول وام کرونا و یارانه معیشتی شده بودند و یا اینکه حقوق آنها به نحوی است که جزو حداقلی‌بگیران محسوب می‌شوند. اما هنوز یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به حساب آنها واریز نشده است.

دلیل واریز نشدن یارانه ۲۲ بهمن!

پس از واریز یارانه ۲۲ بهمن ماه، سوالی که برخی از افراد مطرح می‌کنند این است که آیا خطایی در واریز یارانه‌ها رخ داده و لیست ازسالی برای واریز یارانه‌ها دچار مشکل بوده و یا اینکه معیار واریز کمک‌های حمایتی تغییر کرده است؟ یعنی برخی از افراد سال گذشته مشمول یارانه معیشتی و کمک‌های حمایتی کرونایی دولت بودند اما امسال مشمول این یارانه نشده‌اند؟

دولت اعلام کرده که تنها ۳۲ میلیون نفر یارانه ۲۲ بهمن ماه را دریافت می‌کنند. یعنی افراد دهک اول تا چهارم. این در حالی است که تعداد مشمولان یارانه معیشتی و برخی از کمک‌های حمایتی دولت،هفت دهک درآمدی جامعه بوده. یعنی ۶۲ میلیون نفر! پس به نظر می‌رسد که معیار پرداخت یارانه ۲۲ بهمن، پرداخت یارانه معیشتی و نقدی نبوده.

بلکه چهار دهک درآمدی اول جامعه (افرادی که درآمد ماهانه آنها بین ۳ تا چهار میلیون تومان باشد) و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی مشمول یارانه ۱۰۰ هزار تومانی بهمن ماه بوده‌اند.

آنچه در ادامه می‌خوانید پیام برخی از مخاطبان در خصوص واریز نشدن یارانه ۲۲ بهمن است:

چه کسانی یارانه ۲۲ بهمن را نگرفتند؟

«پس چرا به من که متاهلم با یک بچه یارانه تعلق نگرفته؟ من هیچ درآمدی جز یارانه معیشتی ندارم و دو ساله بیکارم وتحت پوشش هیچ بیمه ای نیستم.»

«من بازنشسته نظامی هستم. برای همکارانی که حقوق بیشتری دارن واریز کردن. برای من نه! چرا؟»

«من با دو تا بچه و حقوق بازنشستگی و خونه اجاره‌ای، چطور رفتیم توی دهک پنجم به بعد؟ به نظرم باید رسیدگی کنند.»

«معیار واریز یارانه ۲۲ بهمن چی بود؟ ما هم یارانه معیشتی میگیریم هم وامهای کرونا را قبلا گرفته بودیم. پس چرا حالا جزء این چهار گروه نیستیم اصلا کسی میدونه این چهار گروه چه کسانی هستند؟»

«من یارانه معیشتی میگیرم. نه خونه دارم نه ماشین. من یارانه ۲۲ بهمن رو نگرفتم. اما همسایه ما که همه اینهارو داره، یارانه گرفته. هیچ راهی هم برای پیگیری نیست؟

«من بیمه بیکاری می‌گیرم. مبلغش هم زیر ۳ میلیونه. یعنی خود وزارت کار می‌دونه که من بیکارم. اما الان تشخیص داده که توی دهک بالا هستم؟!»

«من تحت پوشش کمیته امداد هستم. هیچ درآمدی ندارم. اما به من هم یارانه ۱۰۰ هزار تومانی بهمن تعلق نگرفته. من که باید یارانه می‌گرفتم!»

«من با آنکه تحت پوشش کمیته هستم خودم هم سرپرست خانه ام هنوز هیچی به حسابم واریز نشده.»

واریز یارانه جدید ۲۲ بهمن

یارانه ۲۲ بهمن ماه به مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به عنوان یارانه طرح حمایت معیشتی تا ساعت ۲۴ پنجشنبه ۲۱ بهمن ماه واریز قرار بود شود.

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در این خصوص اعلام کرده است: برحسب دستور ریاست محترم جمهوری، آیت الله دکتر رئیسی و به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، به حساب سرپرستان دهک‌های اول تا چهارم به انضمام افراد تحت پوشش و مستمری‌بگیران سازمان‌های حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی کشور در ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۲۱ بهمن ماه واریز می‌شود.

امید حاجتی در این خصوص گفت: این مبلغ به جهت حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه و به مناسبت سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی  و برحسب دستور ریاست محترم جمهور، دکتر آیت الله رئیسی به حساب این سرپرستان واریز می‌شود.

او در خصوص مشمولان توضیح داد: این مرحله از یارانه حمایتی براساس دهک‌های شناسایی شده‌اند و اقشار آسیب پذیر جامعه توسط وزارت  تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور صورت گرفت، پرداخت می‌شود.

یارانه ۱۰۰ هزار تومانی مربوط به ۲۲ بهمن ماه به هر یک از اعضای خانوارهایی تعلق می‌گیرد که در دهک‌های اول تا چهارم قرار دارند.

مشمولان چه کسانی هستند؟

با دستور ریاست  جمهوری به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، به حساب سرپرستان دهک های اول تا چهارم به انضمام افراد تحت پوشش و مستمری بگیران سازمان های حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی کشور در ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۲۱ بهمن ماه واریز می شود.

منبع: تجارت نیوز

ویژه:

اختصاصی شمانیوز

اعتراض رانندگان اسنپ به دریافت نکردن سهمیه سوختهیچپاسخگو نیست

تعدادی از رانندگان فعال در ناوگان اسنپ در گفتگو با خبرنگار شمانیوز، از دریافت نکردن سهمیه سوخت به شدت گلایه داشته و خواستار رفع این مشکل از سوی مسئولان شدند.

به گزارش شمانیوز، براساس توافقی که در دولت قبل بین وزارت کشور و وزارت نفت صورت گرفت،تاکسی های اینترنتی مشمول دریافت سهمیه سوخت گردیدند که این سهمیه به صورت دوره ای به رانندگان تعلق می گیرد.

رانندگانی که در ماه حداقل ۲۰۰ کیلومتر پیمایش داشته باشند، واجد شرایط دریافت اعتبار سهمیه سوخت خواهند بود و به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش،اعتبار خرید ۸۷۵ لیتر بنزین با سقف پرداختی ۳۰۰ لیتر در ماه، دریافت می کنند.

اما برخی رانندگان‌ فعال در اسنپ اعلام می کنند به رغم داشتن شرایط لازم، چند ماهی است اعتبار سهمیه ای سوخت به آنان تخصیص داده نشده و پیگیری های آنان نیز تاکنون نتیجه ای نداشته است.

“ محمد” یکی از این رانندگان به خبرنگار شمانیوز گفت: من حدود ۱۵ سال است که در اسنپ فعالیت می کنم و در طول این مدت با اینکه هر ماه شرایط لازم را داشته ام فقط دو مرتبه اعتبار سوخت به من تعلق گرفته و آن هم به میزان بسیار ناچیز.یک مرتبه ۱۲۰ هزار تومان و یک بار دیگر ۶۰ هزار تومان اعتبار سوخت به من داده اند و از خرداد ماه امسال نیز دیگر هیچ سهمیه ای به من تعلق نگرفته است.

وی افزود: بارها با پشتیبانی اسنپ تماس گرفته ام.بارها در سامانه اسنپ درخواست و اعتراض خود را ثبت کرده ام اما هیچ پاسخی دریافت نکرده ام و اسنپ اصلا پاسخگو نیست.

“ علیرضا “ راننده دیگر اسنپ به خبرنگار شمانیوز گفت: من نمیدانم چرا هیچ کسی به حرف ما رانندگان اسنپ گوش نمی دهد.اولین مشکل ما در مورد اعتبار سهمیه سوخت این است که با ۴ ماه تاخیر این اعتبار واریز می شود.به عنوان مثال ۸ دی ماه، سهمیه سوخت دوره بیست و هفتم یعنی سهمیه ۲۰ مرداد تا ۲۰ شهریور را واریز کرده اند و عملا اسنپ و وزارت نفت بیش از ۴ ماه است که سهمیه سوخت رانندگان را که باید ماهیانه بدهند نداده اند.

وی ادامه داد: مشکل دیگر این است که هیچ عدالتی در پرداخت اعتبار سوخت وجود ندارد.من در همین دوره یک ماهه ( دوره ۲۰ مرداد تا ۲۰ شهریور) که سهمیه سوخت آن را اخیرا پرداخت کرده اند ۱۳۰۰ کیلومتر پیمایش داشته ام اما فقط ۴۰ هزار تومان به من تعلق گرفته است یعنی اعتبار خرید ۱۳ لیتر بنزین برای یک ماه.آیا این انصاف و عدالت است؟

وی اظهار داشت: من و رانندگان امثال من مدام داریم از بنزین آزاد استفاده می کنیم.با این وضعیت گرانی لوازم یدکی و پایین بودن نرخ کرایه ها و پورسانت بالایی که اسنپ از رانندگان دریافت می کند، اگر مجبور نبودم هیچ وقت در اسنپ کار نمی کردم.

“ کامران” راننده دیگری که در اسنپ کار میکند در خصوص وضعیت سهمیه سوخت می گوید: من سه سال است که در اسنپ کار می کنم و همیشه این مشکل عدم تخصیص سهمیه سوخت وجود داشته است.گاهی این اعتبار را می دادند و گاهی نمی دادند اما چند ماه است که این مشکل تشدید شده و دیگر خبری از سهمیه سوخت نیست. با اینکه من هر ماه شرایط لازم را داشته ام اما چند ماه است که هیچ اعتبار سوختی به من تعلق نگرفته است و اسنپ هم پاسخگو نیست.

وی افزود: اسنپ سامانه پیامکی را راه اندازی نموده که رانندگان اگر سهمیه سوخت به آنان تعلق نگرفته بروند در این سامانه پیامک بزنند تا علت عدم واریز سهمیه به آنان اعلام شود.من خودم هر ماه این کار را می کنم اما تاکنون هیچ پاسخی از سامانه اسنپ دریافت نکرده ام.هروقت هم که با پشتیبانی اسنپ تماس می گیرم هیچ پاسخی به من نمی دهند و می گویند باید درخواست خود را پیامک کنی.یعنی در واقع اسنپ رانندگان را سرکار گذاشته است و پاسخی برای این مشکل ندارد.

وی گفت: اگر بخواهند اعتبار سهمیه سوخت را بدهند نیز یک سوم حق راننده را آن هم با ۵ ماه تاخیر می دهند و این انصاف نیست که حق راننده زحمتکش را که در سرما و گرما کار می کند ندهند.برای خود من پیش آمده که در یک ماه دو هزار کیلومتر پیمایش داشتم اما بعد از چند ماه فقط ۸۰ هزار تومان اعتبار سوخت برایم واریز شد. 

برای دیدن نظرات رانندگان به بررسی صفحه اسنپ در اینستاگرام نیز پرداختیم که مملو از گلایه شدید رانندگان از واریز نشدن اعتبار سهمیه سوخت و عدم پاسخگویی اسنپ بود.

برای پی گیری مشکلات تخصیص سهمیه سوخت رانندگان ناوگان اسنپ و شنیدن نظرات مدیران این شرکت حمل و نقلی با تلفن های درج شده در سایت اسنپ تماس گرفته و پس از معرفی خود از کاربر پاسخگو درخواست نمودم که تلفن روابط عمومی را در اختیارمان قرار دهد یا ارتباط را با دفتر روابط عمومی برقرار نماید که متاسفانه کاربر مربوطه اعلام نمود این امکان وجود ندارد و فقط می توانید درخواست خود را ایمیل نمایید.

با این وضعیت وقتی اسنپ پاسخگوی رسانه ها نبوده و دسترسی به روابط عمومی آن امکان پذیر نیست،به طور قطع پاسخگوی رانندگان و مشکلات آنان نیز نخواهد بود.

اعتراض به واریز نشدن یارانه ۲۲ بهمن