روز عشق کی هست


روز عشق کی هست

روز ولنتاین ۱۴۰۰ ,تاریخ ولنتاین ۲۰۲۱,ولنتاین ۱۴۰۰ کی هست,تاریخ روز ولنتاین سال ۱۴۰۰,تاریخ دقیق روز ولنتاین سال ۲۰۲۱,ولنتاین ۲۰۲۱ چه تاریخی است


روز ولنتاین ۱۴۰۰ کی هست | تاریخ ولنتاین ۲۰۲۱ چه روزیه | ولنتاین ۱۴۰۰

روز ولنتاین ۱۴۰۰ کی هست | تاریخ ولنتاین ۲۰۲۲ چه روزیه | ولنتاین ۱۴۰۰

تاریخ دقیق ولنتاین در سال ۱۴۰۰ چه روزی است , امسال ولنتاین چند شنبه است

تاریخ روز ولنتاین ۱۴۰۰

روز ولنتاین (vale i e) معروف به روز عشاق که صدها سال پیش در بین مسحیان جهان و کشورهای غربی هر ساله با مراسم جشنی برگزار می شود. تاریخ ولنتاین ۲۰۲۱ در تقویم میلادی ۱۴ ماه فوریه است و در تقویم شمسی ولنتاین ۱۳۹۹ در تاریخ روز ۲۵ بهمن ماه است البته در بعضی سالها امکان دارد ۲۶ بهمن ماه باشد. در ادامه این پست سایت اپ ناز تاریخ روز ولنتاین ۹۹ – ۲۰۲۱ چه روزیه قرار داده می شود.

تاریخ دقیق روز سپندارمذگان (عشق ایرانی)

افسانه روز ولنتاین

طبق یک داستان مشهور قدیمی در روم باستان در زمان پادشاهی کلاودیوس دوم کشیشی با اسم والنتین زندگی می کرد. کلودیوس معتقد بودن سربازهای مجرد نسبت به انهایی که زن و فرزند دارند سربازان شجاعتر و جنگجوتر هستند.

 مردانی جوان که ازدواج می کردند با دستور امپراتوری به شدت مجازات مي شدند. اما والنتین اعقاد داشت که این دستور درست نیست و پنهانی عقد سربازان رومی را با دختران مورد علاقه خود جاری می‌کرد. وقتی که کلاودیوس این امر را فهمید دستور قتل والنتین را صادر کرد و روز مرگ والنتین به روز عشاق معروف شد

روز عشق ایرانی

نزدیک شدن به روز ولنتاین در همه مغازه های و خیابان های در ایران پرشده از کالاهای مرتبط با روز ولنتاین این درحالی است که هزاران سال قبل ولنتاین مسیحی ایرانیان باستان  روزی موسوم به روز عشق (سپندارمذگان) داشتند. تاریخ روز سپندارمذگان یا روز عشق در روز ۵ اسفندماه می باشد.

فلسفه روز عشق به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را ۳۰ روز حساب می کردند و هر ماه ها یک اسم داشتند و هریک از روزهای ماه نیز یک اسم داشتند.

سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می کردند.

تاریخ روز ولنتاین ۱۴۰۰

روز ولنتاین ۱۴۰۰ کی هست | تاریخ ولنتاین ۲۰۲۱ چه روزیه | ولنتاین ۱۴۰۰

تاریخ دقیق ولنتاین در سال ۱۴۰۰ چه روزی است , امسال ولنتاین چند شنبه است

مطالب مرتبط با روز ولنتاین در سایت اپ ناز

تاریخ روز جهانی تنبلی | تاریخ روز lazy day | روز تنبل ها چه روزی است

تاریخ روز پزشک سال ۱۴۰۱ | روز جهانی پزشک چه روزی است | روز پزشک۱۴۰۱ چه تاریخی است

تاریخ عید قربان ۱۴۰۱ چند شنبه است | عید قربان ۱۴۰۱ کی هست

روز جانباز ۱۴۰۱ چندم است – چند شنبه روز جانباز سال ۱۴۰۱ است

روز ولنتاین سال ۱۴۰۰ چه روزی است؟

آیا می دانید روز ولنتاین در تقویم ایران چه روزی است؟ در این نوشته، اطلاعات کاملی در مورد تاریخ دقیق روز ولنتاین در سال ۱۴۰۰ (تاریخ شمسی، قمری و میلادی)، دلیل نام گذاری روز ولنتاین و… را برای تان گردآوری کرده ایم.

ولنتاین چیست؟

روز ولنتاین در ۱۴ فوریه میلادی جشن گرفته می‌شود و در این روز عشق و محبت خود را به دیگران ابراز می‌کنیم. این روز فقط برای زوج‌ها نیست و می‌توان به هر کسی عشق ورزید. ریشه این جشن که امروز شیرین و رومانتیک برگزار می‌شود، بسیار تلخ است و به ماجرای کشیشی کاتولیک برمی‌گردد که توسط امپراتور کلودیوس دوم در حدود سال ۲۷۰ پس از میلاد کشته شد. امپراتور که عقیده داشت مردان مجرد سربازان بهتری نسبت به مردان متاهل هستند، ازدواج را برای مردان جوان غیر قانونی اعلام کرد.

کشیش ولنتاین که از این بی عدالتی مطلع شد از فرمان امپراتور سرپیچی کرد و به طور مخفیانه مراسم ازدواج عشاق را انجام می‌داد. زمانیکه که اقدامات ولنتاین به گوش امپراتور کلودیوس رسید دستور قتل کشیش را داد. از آن زمان به بعد این روز به گرامیداشت فداکاری ولنتاین برای عشق در بسیاری از کشورهای جهان با مذاهب مختلف جشن گرفته می‌شود. از دهه ۱۸۰۰ میلادی نیز هدایایی مثل گل سرخ، شکلات، کارت تبریک و … به عنوان هدیه ولنتاین رد و بدل می‌شوند. امروز، روز ولنتاین شامل دوستان و خانواده شده است تا نشان دهد چقدر به آنها اهمیت می‌‌دهید و دوستشان دارید.

ولنتاین برای چه کسانی است؟

در حالی که فرهنگ عامه شما را به این باور می‌رساند که روز ولنتاین فقط برای زوج‌های عاشق است، اما این روز، روز عشق است. عشق یک اصطلاح بسیار گسترده است. ما این احساس را از والدین، دوستان و برخی از افرادی که خیلی به آنها نزدیک هستیم دریافت می‌کنیم. پس روز عشق یعنی ولنتاین می‌تواند برای هر کسی باشد، و هر کسی می‌تواند این روز را به سبک خود جشن بگیرید. در روز ولنتاین می‌توانید عشق خود را به پدر و مادر، دوستان، اقوام و حتی حیوان خانگی خود و غیره ابراز کنید! در واقع روز ولنتاین می‌تواند راهی عالی برای جشن گرفتن زندگی، عشق، و وجود همه افراد مهم اطراف شما باشد. همچنین روز خوبی برای قدردانی از محبت و مراقبت همه کسانی است که برایشان اهمیت زیادی دارید.

روز ولنتاین در ایران

در سال‌های اخیر برخی از ایرانیان متعصب، روز سپندارمذگان را جایگزین ولنتاین کرده‌اند و این روز را برای خود جشن می‌گیرند. چه ولنتاین و چه سپندارمذگان، هر دو بهانه‌ای است برای ابراز عشق و دوستی.

رومی‌ها در نیمه ی ماه فوریه جشنی داشتند به نام لوپرکالیا که برای آنها به طور رسمی شروع بهار بود. روز ولنتاین مصادف با روزی در سال است که به عشق و باروری مربوط است. این روز در روم باستان و شهر آتن قدیم روز ازدواج خجسته ی زئوس با هرا و هم‌‌چنین جشن بزرگداشت لوپرکوس خدای باروری بود.

کاهنان و روحانیان لوپرکوس مراسم تطهیر خاصی اجرا می‌کردند و در این مراسم بز‌ها را در راه خدا قربانی می‌کردند و پس از نوشیدن شراب، در خیابان‌های روم می‌دویدند و پوست بز‌ها را در دست می‌گرفتند و آن را بر هرکس که می‌دیدند می‌زدند. این مراسم با هجوم انبوهی از زنان جوان ادامه پیدا می‌کرد که به خیابان‌ها می‌ریختند چون باور داشتند اگر این پوست به آنها بخورد، توان باروری آنها افزایش پیدا خواهد کرد و زایمان‌های راحت‌تری خواهند داشت. تردید‌ها و گمانه‌هایی در مورد تاریخ دقیق اجرای این مراسم وجود دارد.

رسم این بوده است که در این مراسم پسران نام دخترانی را از جعبه‌ای بیرون می‌آوردند. آنها در طول مراسم و جشن، دوستان یکدیگر می‌ماندند و گاهی هم کارشان به ازدواج می‌کشید. بعد‌ها کلیسا خواست این جشن و مراسم را به صورت جشنی مسیحی در آورد و از این رو تصمیم گرفت تا با استفاده از آن یادی هم از قدیس ولنتاین بکند.

بعضی تاریخ‌نگاران معتقدند که در پایان قرن پنجم، پاپ ژلازیوس اول در تلاش برای اصلاح این جشن باستانی رومیان و مسیحی کردن آن ۱۴ فوریه را روز ولنتاین نامید. کم‌کم، مردم نام قدیس ولنتاین را برای بیان احساس خود نسبت به کسانی که دوست می‌دارند و عاشق هستند، استفاده کردند.

روز ولنتاین در سال ۱۴۰۰ چه تاریخی دارد؟

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال ۱۴۰۰ در تقویم شمسی

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال ۱۴۰۰ در تقویم شمسی مصادف است با:

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال ۱۴۰۰ در تقویم قمری ۱۴۴۳

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال ۱۴۰۰ در تقویم قمری ۱۴۴۳ مصادف است با:

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال ۱۴۰۰ در تقویم میلادی ۲۰۲۲

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال ۱۴۰۰ در تقویم میلادی ۲۰۲۲ مصادف است با:

چرا در بعضی سال ها ولنتاین در ۲۵ بهمن نیست؟

می دانیم که هرسال ۲۵ بهمن ماه مصادف است با ۱۴ فوریه و روز ولنتاین ولی در بعضی سال ها مصادف می شود با ۲۶ بهمن! دلیل این جابجایی این است که بعضی سال ها تقویم شمسی کبیسه است؛ یعنی اسفند ماه به جای ۲۹ روز، ۳۰ روزه است و تبدیل تاریخ میلادی به شمسی با یک روز اختلاف بیشتر محاسبه می شود.

معادل ایرانی ولنتاین کدام است؟

سپندارمذگان جشن باستانی ایرانیان با ریشه زرشتی است که به عنوان روز عشق ایرانی شناخته می‌شود. این جشن در تقویم ایرانی روز ۲۹ بهمن ثبت شده است. سپندارمذگان روز جشن عشق، دوستی و زمین در فرهنگ ایران باستان است که قدمت آن به اولین امپراتوری ایران یعنی هخامنشیان برمی‌گردد. سپندارمذ نام فرشته نگهبان زمین است و نماد عشق و فروتنی شمرده می‌شود. در جشن سپندارمذگان زمین پرستش می‌شد و زنان مورد احترام قرار می گرفتند، زیرا وجه مشترک هر دو آنها بخشیدن عشق و زندگی به همه جانداران است. در این روز مردان پارسی قدردانی و محبت خود را نسبت به نزدیکترین و عزیزترین زنان زندگی خود از طریق ارائه هدایای سخاوتمندانه ابراز می‌کردند.

پیام تبریک روز ولنتاین سال ۱۴۰۰

بخاری روی شمعک، با پول توی قلک تو سرمای زمستون، برات هدیه خریدم تا که بگم عزیزم، شیرینی مثل پشمک با دنیا نازو چشمک، ولنتاینت مبارک

از این فاصله حتی بوی دوست داشتنت، عشق را به تماشا کشید! آنقدر بی‌ حساب و کتاب دوست دارمت، ترسم از این است عشق قدغن شود؛ مگر می‌‌شود دوست داشتنت را پنهان کرد…؟! «ولنتاین مبارک»

واسه روز ولنتاین دوتا ستاره تقدیمت می کنم؛ یه ستاره پر بوسه که دلم بی تو نپوسه، یه ستاره پر امید واسه هر کی تو رو دید… «ولنتاین مبارک»

شک کرده‌ام! به صفحه دوم شناسنامه‌ ام شک کرده‌ام! این روزها دارم با کسی زندگی می‌کنم انگار… «ولنتاینت مبارک عشقم»

شبی از شب ها تو به من گفتی که شب باش! من که شب بودم و شب هستم و شب خواهم بود، به امیدی که تو فانوس شب من باشی… «ولنتاین مبارک»

روز ولنتاین را تبریک می‌گم، به شخصی که قلبم را با احساسی شیرین و عشقی ناب و خالص پر کرده است… طوری که نمی‌توانم آن را اندازه بگیریم؛ بدان که تا ابد در قلبم جایگاه ویژه‌ای خواهی داشت…

دوست داشتنت بزرگترین نعمت دنیاست؛ مرا شاد می‌کند و لبخند را به دنیایم هدیه می‌کند؛ حتی این روز‌ها گاهی پرواز می‌کنم… من این دوست داشتن را بیشتر از هر چیز در این دنیا دوست دارم… «ولنتاین مبارک»

وقتى کسى تو را عاشقانه دوست دارد، شیوه بیان اسم تو، در صداى او متفاوت است! و تو مى دانى که نامت، در لب هاى او ایمن است… «بهترینم ولنتاینت مبارک»

خراب اون چشاتم عاشق اون صداتم بادبون کشتیاتم دیونه ی نگاتم روانیه اداتم بخوای نخوای فداتم «ولنتاین مبارک»

پارسال این روزا برامون پر بود از عطر شکلات و کادو و عروسک و شمع؛ اما امسال نمیدونم ولنتاین رو با کی جشن میگیری! هر جا و با هر کسی باشی دوستت دارم… «ولنتایت مبارک»

روز عشق کی هست