سرماخوردگی چشم


سرماخوردگی چشم

سرماخوردگی چشم حدود ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد تا از بین برود و بسیار مسری است. بهتر است در این دوران از ارتباط با دیگران خودداری کنید


سرماخوردگی چشم: علائم، دلایل و روش های درمان

سرماخوردگی چشم شکل ویروسی ورم ملتحمه است که ممکن است تحت عنوان چشم صورتی نیز شناخته شود. چشم صورتی یک اصطلاح کلی برای توصیف هر شکل از ورم ملتحمه است که می تواند ویروسی، باکتریایی یا آلرژیک باشد. سرماخوردگی چشم تنها به نوع ویروسی مرتبط می شود و می تواند در یک یا هر دو چشم اتفاق بیفتد. سرماخوردگی چشم حدود ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد تا از بین برود و بسیار مسری است. اگر به سرماخوردگی چشم مبتلا هستید، بهتر است که از ارتباط با دیگران خودداری کنید و دست های خود را در طول مدت بیماری، مرتب بشویید.

علائم سرماخوردگی چشم

نشانه های سرماخوردگی چشم (ورم ملتحمه ویروسی)  شامل علائم کلی ورم ملتحمه مانند قرمز شدن سفیدی چشم ها، حساسیت به نور، التهاب پلک و ترشح شفاف، سفید یا زرد از چشم ها است. اگر به سرماخوردگی چشم مبتلا هستید، ممکن است ترشحات آبکی از چشم ها داشته باشید.

سرماخوردگی چشم در برابر ورم ملتحمه باکتریایی یا آلرژیک

سرماخوردگی چشم معمولاً منجر به ترشحات آبکی و نه غلیظ می شود و ممکن است به همراه یک سرماخوردگی رایج یا عفونت دستگاه تنفسی اتفاق بیفتد.

ورم ملتحمه باکتریایی اغلب هم زمان با عفونت گوش رخ می دهد، ترشحات ناشی از آن بیشتر غلیظ هستند تا آبکی و اغلب تنها یک چشم را درگیر می کند.

ورم ملتحمه آلرژیک بیشتر در فصل گرده افشانی اتفاق می افتد و علائم دیگر حساسیت مانند خارش چشم نیز ممکن است وجود داشته باشد.

در صورت تجربه هر کدام از علائم بالا، لازم است به یک پزشک مراجعه کنید تا دلیل بیماری و روش درمان صحیح را تعیین کند.

چه عواملی باعث سرماخوردگی چشم می شوند؟

آدنوویروس شایع ترین دلیل سرماخوردگی چشم است. آدنوویروس ها از همان ویروس هایی هستند که منجر به سرماخوردگی سر و سینه می شوند. به همین دلیل شستن دست ها یکی از مهم ترین راه های مراقبت و پیشگیری از این بیماری است. ورم ملتحمه (هر دو نوع ویروسی و باکتریایی) بسیار راحت از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

چه وقت به سرماخوردگی چشم مبتلا نشده ایم؟

به طور کلی ویروس ها اصلی ترین عوامل چشم صورتی ناشی از عفونت هستند و معمولاً ظرف مدت چند روز تا دو هفته، خود به خود از بین می روند.

در موارد بسیار نادر، بیماری های مقاربتی (STDs) کلامیدیا و سوزاک دلیل بروز عفونت های چشم هستند و علائمی مانند ورم ملتحمه ایجاد می کنند. تبخال چشمی نیز یک عفونت ویروسی با احتمال کمتر اما پیچیده است که بسیاری از علائم ورم ملتحمه را دارد.

چندین بیماری وجود دارد که علائمی مشابه ورم ملتحمه ایجاد می کنند. در این میان می توان به سلولیت و کراتیتیس اشاره کرد. به همین دلیل مهم است که برای تشخیص، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض سرماخوردگی چشم

سرماخوردگی چشم شدید و دیگر شکل های ورم ملتحمه می تواند منجر به التهاب قرنیه شود که ممکن است بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد یا در صورت عدم درمان حتی منجر به ایجاد زخم شود. معاینه و درمان سریع توسط پزشک می تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

سرماخوردگی چشم چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک مراقبت های اولیه معمولاً قادر است ورم ملتحمه را بر اساس پیشینه پزشکی، علائم شما و معاینه چشم تشخیص دهد. در برخی از موارد، پزشک ممکن است برای بررسی و آزمایش، از ترشحات چشم شما نمونه برداری کند. یک چشم پزشک یا بینایی سنج (اپتومتریست) نیز می تواند ورم ملتحمه را تشخیص دهد.

سرماخوردگی چشم چگونه درمان می شود؟

در بیشتر موارد، سرماخوردگی چشم به سادگی دوره خود را طی کرده و ظرف مدت ۷ تا ۱۰ روز یا کمتر از بین می رود. اما در برخی از افراد می تواند تا دو یا سه هفته نیز طول بکشد. این بیماری به ویژه در زمان داشتن علائم بسیار واگیردار است. برخلاف ورم ملتحمه باکتریایی، سرماخوردگی چشم به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهد. در واقع، مصرف قطره چشم آنتی بیوتیک می تواند ورم ملتحمه ویروسی را طولانی تر کند. درمان این بیماری بر روی کاهش علائم سرماخوردگی چشم و جلوگیری از گسترش بیشتر عفونت تمرکز دارد. پزشک ممکن است شستن چشم ها با آب گرم، استفاده از حوله گرم یا کمپرس سرد و در برخی موارد اشک مصنوعی را تجویز کند.

اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، لازم است در طول دوره ابتلا، آنها را از چشم بیرون بیاورید. اگر لنزهای شما یک بار مصرف است، بهتر است لنزهایی را که استفاده می کردید را دور بیندازید تا چشم هایتان مجدداً عفونی نشوند. اگر از لنزهای سخت استفاده می کنید، باید آنها را درآورده و ضد عفونی کنید. تا زمان از بین رفتن علائم، به هیچ وجه از لنزها استفاده نکنید.همچنین لازم است هر گونه لوازم آرایشی چشم یا صورت مانند کرم پودری که پیش یا در حین ابتلا به سرماخوردگی چشم استفاده کرده اید را دور بیندازید.

بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی چشم

رعایت بهداشت یکی از مؤثرترین راه های پیشگیری از ابتلا و انتشار سرماخوردگی چشم است.

این چهار نکته به شما کمک می کند که در هنگام ابتلا به سرماخوردگی سر یا سینه، از انتشار عفونت به چشم ها جلوگیری کنید. علاوه بر این باید از برخی از لوازم خانگی که به صورت روزانه استفاده می کنید نیز مراقبت کنید:

بهترین راه جلوگیری از انتشار سرماخوردگی چشم، ماندن در خانه تا زمان بهبودی کامل است.

چه مدت پس از سرماخوردگی چشم می توانیم به مدرسه یا کار برگردیم؟

از آنجایی که ورم ملتحمه ویروسی یا باکتریایی به شدت مسری است. بسیار از مدارس از شما می خواهند که فرزندتان را تا زمان از بین رفتن عفونت در خانه نگه دارید. کارفرمایان گاهی اوقات منعطف هستند. اگر به سرماخوردگی چشم مبتلا هستید، با کارفرمای خود صحبت کنید و ببینید که سیاست او در مورد غیبت یا عدم حضور در محل کار چیست.

چشم انداز سرماخوردگی چشم

اگر در حال تجربه علائم سرماخوردگی چشم هستید، با یک پزشک ارتباط برقرار کنید تا دلیل عفونت را تشخیص دهد. پزشک قادر خواهد بود شرایط جدی مانند سایش قرنیه یا بیماری های مقاربتی را رد کند. اگر پزشک به شما اطمینان می دهد که دلیل علائم شما ویروسی است، باید روی تسکین علائم تمرکز کنید تا برای چند روز یا چند هفته آینده راحت باشید.

سرماخوردگی چشم معمولاً ظرف یک هفته خود به خود برطرف می شود. اما گاهی اوقات بیش از سه هفته نیز طول می کشد. برای جلوگیری از انتشار بیماری یا وخیم تر شدن شرایط، از رعایت نکات بهداشتی در طول این دوره مطمئن شوید.

منبع : heal hli e

وقتی چشم سرما می‌خورد!

آدنوویروس شایع‌ترین دلیل سرماخوردگی چشم است. این گروهی از ویروس ها را شامل می شود که می توانند موجب سرماخوردگی و همچنین برخی دیگر از بیماری های شایع شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصرایران، سرماخوردگی چشم به طور معمول شرایطی جدی نیست اما گاهی اوقات می تواند موجب بروز برخی عوارض شود.

سرماخوردگی چشم نوعی  ورم ملتحمه  است. یک ویروس معمولا دلیل بروز آن است و به گفته  مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC) ، این شرایط در یک چشم آغاز شده اما می تواند طی چند روز به چشم دیگر نیز گسترش یابد.

سرماخوردگی چشم می تواند در کنار علائم آنفلوآنزا، سرماخوردگی یا عفونت های تنفسی رخ دهد. این شرایط به طور معمول خود را به صورت چشم هایی قرمز و متورم و اغلب با ترشحی آبکی نشان می دهد.

بیشتر موارد ورم ملتحمه ویروسی برای ۱۰ تا ۱۴ روز بسیار مسری هستند.

سرماخوردگی چشم در برابر چشم صورتی

تمام موارد سرماخوردگی چشم ورم ملتحمه هستند، اما تمام موارد ورم ملتحمه یک سرماخوردگی چشم نیستند.

سه نوع شایع از ورم ملتحمه وجود دارند که عبارتند از:

– ورم ملتحمه ویروسی

– ورم ملتحمه باکتریایی

– ورم ملتحمه آلرژیک

سرماخوردگی چشم بطور خاص از نوع ویروسی ورم ملتحمه است.  چشم صورتی  اصطلاحی رایج برای هر نوع ورم ملتحمه محسوب می شود.

علائم

به گفته  انجمن اپتومتری آمریکا (AOA) ، علائم سرماخوردگی چشم می توانند شامل موارد زیر باشند:

– احساس وجود شن در یک یا هر دو چشم

– احساس خارش یا سوزش در یک یا هر دو چشم

– اشک ریزی بیش از حد

– ترشح آبکی از یک یا هر دو جشم

– پلک های متورم

– تغییر رنگ بخش سفید یک یا هر دو چشم به صورتی

– افزایش حساسیت به نور

– دیگر علائم شبه آنفلوآنزا یا سرماخوردگی

دلایل

آدنوویروس شایع‌ترین دلیل سرماخوردگی چشم است. این گروهی از ویروس ها را شامل می شود که می توانند موجب سرماخوردگی و همچنین برخی دیگر از بیماری های شایع شوند.

اگرچه دلیل ریشه ای سرماخوردگی چشم یک ویروس است، چند روش برای بروز ورم ملتحمه ویروسی وجود دارند.

به عنوان مثال، به گفته AOA، فین کردن شدید می تواند موجب سرایت ویروس از دستگاه تنفسی به چشم ها شود.

تماس مستقیم با مایعات بدنی آلوده، به طور معمول از طریق تماس دست به چشم، و استفاده از لوازم آرایش یا حوله های مشترک با فردی که به سرماخوردگی چشم مبتلا است نیز می تواند موجب انتقال ویروس شود.

ویروس های دیگر که می توانند موجب ورم ملتحمه ویروسی شوند عبارتند از:

– واریسلا زوستر که مسئول آبله مرغان و زونا است

– پیکورناویروس ها که می توانند موجب مننژیت شوند

– اچ‌آی‌وی

– هرپس زوستر ویروس (HZV)

درمان

از آنجایی که سرماخوردگی چشم یک عفونت ویروسی است، آنتی بیوتیک ها گزینه ای برای درمان آن محسوب نمی شوند.

سرماخوردگی چشم به طور معمول خودبخود بهبود می یابد. با این وجود، برای تسکین علائم، فرد می تواند موارد زیر را مد نظر قرار دهد:

مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی بدون نسخه:  به عنوان مثال، فرد می تواند برای تسکین درد مرتبط با چشم های ملتهب داروی ایبوپروفن مصرف کند.

استفاده از اشک های مصنوعی یا قطره های روان کننده چشم:  فرد می تواند از این قطره ها چهار بار در روز یا در مورد اشک های مصنوعی بدون مواد نگهدارنده تا ۱۰ بار در روز استفاده کند.

استفاده از کمپرس گرم:  فرد می تواند یک پارچه یا حوله تمیز را در آب گرم خیس کرده، سپس آب اضافه آن را گرفته و پارچه را روی پلک های بسته خود قرار دهد.

استفاده از کمپرس سرد:  فرد می تواند مقدار پنبه یا پد پنبه ای را در آب سرد خیس کرده، سپس آب اضافه آن را گرفته و به آرامی روی جشم های بسته خود را با آن پاک کند.

فرد باید برای پیشگیری از پخش شدن عفونت هر بار از پنبه، پد یا پارچه تمیز استفاده کند.

تشخیص

به گفته CDC، پزشک می تواند معمولا دلیل بروز شرایط را بر اساس سابقه پزشکی و علائم فرد و همچنین معاینه چشم تشخیص دهد.

اگرچه ورم ملتحمه شامل تورم و قرمزی چشم می شود، علائم دیگر با توجه به دلیل شکل‌گیری ممکن است متفاوت باشند.

اگر با سرماخوردگی یا یک عفونت دستگاه تنفسی همراه باشد یا اگر ترشح آبکی از چشم وجود داشته باشد، احتمال سرماخوردگی چشم زیاد است.

همچنین، پزشک ممکن است از چشم آلوده یک نمونه برای آزمایش در آزمایشگاه بگیرد اما این کار چندان رایج نیست.

مدت زمان بهبودی

به گفته CDC، سرماخوردگی چشم بدون درمانی خاص طی ۷ تا ۱۴ روز بهبود می یابد. با این وجود، بهبود این شرایط ممکن است دو تا سه هفته نیز طول بکشد.

از آنجایی که سرماخوردگی چشم بسیار مسری است، فرد نباید تا زمان بهبودی کامل علائم در مدرسه یا محل کار حاضر شود.

فرد بیمار باید با پزشک درباره تعیین زمانی که بازگشت به مدرسه یا محل کار بی خطر است، صحبت کند.

پیشگیری

همانند سرماخوردگی، فرد نمی تواند کاری برای پیشگیری قطعی از ابتلا به سرماخوردگی چشم انجام دهد. با این وجود، افراد می توانند اقداماتی را برای کاهش خطر گسترش یا ابتلا به آن انجام دهند.  

اگرچه واکسنی برای محافظت در برابر سرماخوردگی چشم وجود ندارد، اما واکسن هایی در دسترس هستند که می توانند در برابر برخی ویروس هایی مسبب این شرایط از ما محافظت کنند.

فرد می تواند علیه شرایط زیر واکسن دریافت کند:

– سرخجه

– آبله مرغان

– سرخک

– زونا

– عفونت های پنوموکوکی

اگر فردی به سرماخوردگی چشم مبتلا است…

اگر فردی به سرماخوردگی چشم مبتلا است باید دست های خود را آب گرم و صابون برای حداقل ۲۰ ثانیه بشوید. این کار پیش و پس از تمیز کردن چشم و استفاده از قطره های چشم نیز اهمیت دارد.

وی می تواند اقدامات زیر را نیز انجام دهد:

– شستشوی تمام ملافه ها و روبالشی ها، حوله ها و دستمال ها در آب داغ

– عدم استفاده از لنزهای تماسی تا زمانی که پزشک استفاده از آنها را بی خطر اعلام کند

– پرهیز از مالش چشم ها

– پرهیز از استفاده از یک قطره چکان مشترک برای چشم عفونی و غیر عفونی

– تمیز کردن منظم عینک

– پرهیز از به اشتراک گذاشتن لوازم شخصی مانند حوله ها و دستمال ها

– پرهیز از شنا در استخر

اگر فردی در اطراف فرد مبتلا به سرماخوردگی چشم حضور دارد…

اگر فردی در اطراف فرد مبتلا به سرماخوردگی چشم حضور دارد باید به موارد زیر توجه داشته باشد:

– شستشوی منظم دست ها

– پرهیز از لمس چشم ها و صورت

– پرهیز از به اشتراک گذاشتن لوازمی که توسط فرد مبتلا به سرماخوردگی چشم استفاده شده اند

بیماری های چشمی دیگر

شرایط مختلفی وجود دارند که ممکن است شبیه به سرماخوردگی چشم به نظر برسند. برخی از آنها خفیف هستند اما برخی دیگر می توانند شدید و حتی موجب از دست رفتن بینایی شوند. بر همین اساس مراجعه به پزشک و درمان شرایط اهمیت دارد.

بلفاریت

بلفاریت موجب ملتهب شدن پلک چشم ها می شود. از علائم این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– خارش و تحریک شدگی چشم ها

– حساسیت به نور

– خشکی چشم ها

– تورم پلک ها

– مژه های پوسته پوسته

– اشک کف مانند

بلفاریت می تواند یک شرایط مزمن باشد، به این معنی که احتمال عود آن زیاد است.

کراتیت

کراتیت به عفونت و التهاب قرنیه گفته می شود. از علائم این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– درد

– تاری دید

– حساسیت به نور

– آبریزش چشم

– ترشح از چشم

– قرمزی چشم

در صورت عدم درمان، کراتیت می تواند به نابینایی منجر شود.

عوارض

ورم ملتحمه ویروسی به طور معمول بی ضرر است و خودبخود بهبود می یابد. با این وجود، در موارد نادر، عوارضی می توانند شکل بگیرند. عفونت مجدد نیز ممکن است.

برخی پژوهش ها نشان داده اند افراد مبتلا به هرپس زوستر ویروس با بیشترین خطر برای ابتلا به عوارض مواجه هستند. به عنوان مثال، ۳۸٫۲ درصد افراد مبتلا به ورم ملتحمه ناشی از هرپس زوستر ویروس با عوارضی در قرنیه مواجه می شوند، و ۱۹٫۱ درصد ممکن است با یووئیت مواجه می شوند که به التهاب لایه میانی چشم گفته می شود.

از جمله عوارض احتمالی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کراتیت نقطه ای: این زمانی رخ می دهد که لایه های بالایی قرنیه ملتهب می شوند.

رخم ملتحمه: این زمانی رخ می دهد که غشای پوشش دهنده چشم رخم می شود.

زخم قرنیه: این شامل بروز یک زخم باز در قرنیه می شود. فرد می تواند با استفاده از انواع مختلف قطره های چشم این شرایط را درمان کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بیشتر موارد سرماخوردگی چشم خودبخود بهبود می یابند. با این وجود، اگر عفونت بهبود نمی یابد، فرد بهتر است به چشم پزشک مراجعه کند.

در صورت تجربه علائم زیر همراه با سرماخوردگی چشم فرد باید در پی دریافت کمک پزشکی باشد:

– چشم هایی که بسیار دردناک هستند

– حساسیت به نور یا تاری دید که پس از پاکسازی ترشحات بهبود نمی یابد

– چشم هایی که بسیار قرمز هستند

– علائمی که پس از آغاز درمان تشدید شده یا بهبود نمی یابند

همچنین، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف ناشی از شرایطی مانند اچ‌آی‌وی، سرطان یا بیماری ها و درمان های دیگر در صورت ابتلا به سرماخوردگی چشم باید به پزشک مراجعه کنند.

سرماخوردگی چشم